شما اینجا هستید: خانهیادداشتبازگشت دورهمی مدیری؛ خلاقیت یا سیاست

بازگشت دورهمی مدیری؛ خلاقیت یا سیاست

سه شنبه, 10 دی 1398 ساعت 09:51 شناسه خبر: 4799 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
علی صارمیان علی صارمیان سیمره

سال‌‌ها پیش یک مرامی در روزنامه‌نگاری بود که  شعارش این بود «احمق‌ها را معروف نکنیم».

باید اعتراف کرد که دیگر معروفیت آدم‌ها به دست احمق‌هاست.

کافی است یک نگاهی به صفحه‌ی بنیان‌گذاران اینستاگرام بیندازید. هیچ مسئله‌ی مهمی ندارند. نه شعر، نه موزیک اثرگذار عمیق؛ نه فلسفه یا خلوت انسان. پر از موقعیت‌هایی است که انسان دست به کاری احمقانه زده است. پس این رسانه برای زخم انسان حرفی ندارد. لذا بازیگرانی که حتا نام کارگردانان معروف سینما را نمی‌دانند با نشان دادن سوراخ دماغشان میلیون‌ها بیننده دارند. ولی فلان استاد خط یا موسیقی یا فلسفه و ادبیات خلوت است. در واقع زندگی عمیق و جاندار در حاشیه ابر شهر احمق‌هاست.

 

نسل جوان گرچه از ایدیلوژی و آرمان فاصله گرفته است ولی قرار نیست خنده‌ی پلاستیکی بر صورتش جراحی کند یا برای جلب نظر مراسم اعدام خود را راه بیندارد. در هر کشوری که رشد یافته، نسلی به شدت کتاب خوانده‌اند، تولید کرده‌اند، فکر عمیق و راه حل‌های بزرگ را واکاویده‌اند.

در ایران که نیم درصد از جمعیتش 44 درصد از ثروت را در اختیار دارند، الکی خوشی یک افیون زشت است که رقابت فکری و گفت‌وگوها را به نازل‌ترین مسائل برساند.

مهران مدیری روزگاری یکی از خلاق‌ترین طنزپرداران ما در خلق کمدی موقعیت بود. در آثار چند وقته‌ی اخیرش ولی آن بارقه نیست.

او مثل امیر قاسمی که زندگی خصوصی بازیگران و سلبریتی‌ها را می‌جورد که چند بار ازدواج یا طلاق گرفته‌اند؛ تن به ابتذالی زبانی داده است. بله در سرزمین غم؛ اندکی خنده هم نوبر است. ولی مدیری به جای دورهمی‌های سنتی ایرانی؛ شویی با تماشاگرانی که اگر به تیکه‌هایش نخندند؛ از سالن اخراج می‌شوند؛ پاسخ به نیازی عمیق در کشور نیست.

او هرگز به مسئله‌ی باز توزیع؛ کاست‌های قدرت؛ اقتصاد سیاسی و ...نمی‌پردازد. سواد آن را هم شاید ندارد. او فقط می‌تواند به نفع قسمتی از قدرت؛ آتوهایی که در قسمت «بگو» اتفاق افتاده را برملا کند تا قسمت «مگو» کیف کند.

با پوزش از ایشان این روالی احمقانه است. احمق‌ها کارهای جسورانه می‌کنند، می‌توانند در سیمای جمهوری اسلامی «کازینو» راه بیندازند. بخت‌آزمایی کنند و هزاران کاری که در حوزه‌ی کتاب ممنوع است.

بحث فرم در همه‌ی این‌ها بر محتوا می‌چربد. مرتبط از برنامه‌های غربی تقلید می‌شود اما ضرورت زیست ایرانی در این فرم رعایت نمی‌شود. دورهمی مهران مدیری کاش محفلی شبیه جمع‌های خانوادگی هزاران ساله ایرانی باشد. این توقع زیادی از او نیست، سیاست را هم اگر علاقه دارد به رفتار سیاسی تابع حقایق اقتصاد سیاسی ببرد.

به ابر بدهکاران بانکی، به ثروتی که در دست دویست نفر است، به فقدان تولید و سفته‌بازی‌ها، به جایی که سیاسیون به خاطر منافع جناحشان دم از آن نمی‌زنند. این چندان کار سختی برای مدیری نیست. منِ مخاطب نمی‌خواهم او تهور کند و بگوید چطور فردی که در  فساد دوران و اتهامات معاونش پاسخ‌گو نیست؛ فردا می‌خواهد صدای مردم در مجلس باشد. یا نهادها و افرادی که منتطرند با اعلام ورشکستگی صنایع دولتی؛ بازی غارت به اسم بخش خصوصی راه بیندازند و در نهادهای قدرت مترصدند. نمی‌خواهم از مقصرین آبان بگوید، اما  اگر نمی‌تواند پرتویی بر تاریکی‌های نادیده اصلی مشکلات بیندازد؛ بازیگر کارگردان‌های دیگر نشود.

 

 *چاپ شده در سیمره519(7 دی‌ماه 98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004