شما اینجا هستید: خانهیادداشتانتخابات یک فرصت است

انتخابات یک فرصت است

یکشنبه, 15 دی 1398 ساعت 11:09 شناسه خبر: 4805 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تهماسب کرمی تهماسب کرمی

انتخابات فرصتی است در اختیار اقشار اجتماعی جامعه در راستای اجماع اکثریتی بر یک یا چند نگرش سیاسی وفق شرایط موجود جهت اصلاح امور مدیریتی جامعه در مدتی معین. اکثریت مردم از یک طرف و عرضه‌ی دیدگاه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کاندیداهای داوطلب از سوی دیگر. نیروهای بالقوه‌ای هستند که می‌توانند پیشرفت همه جانبه را به فعلیت برسانند. انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی و شرایط همه‌جانبه حاکم بر کشور موقعیت ممتازی را طلب می‌کند.

 

آن‌چه که حائز اهمیت است این‌که جو حاکم بر گفتمان و موضوعات غالب بر شعائر انتخاباتی چگونه وجه تمایزی با ادوار گذشته دارد و این سوال مطرح است آیا سردمداران جناح‌های رقیب روش سنتی دیرینه را تکرار می‌کنند یا شرایط را موقعیت‌سنجی کرده و روش کارآمدتری را اتخاذ خواهند کرد.

جو حاکم بر انتخابات ادوار گذشته بر مبارزات سیاسی جناحین درون نظام می‌چرخید، اما نقطه‌ی تفاوت در این‌جاست که معادله‌ی مورد نظر بسیاری از نامزدها بر هم خورده است، به‌طوری‌که افراد متعددی در حوزه‌های سراسر کشور با شعار اصلاح‌طلبی ثبت‌نام کرده و با همین گفتمان در محافل و مجالس و رسانه‌ها حضور می‌یابند و این در حالی است که بخش عمده‌ای از نهادها و افراد سرشناس و شهره به لیدری و هدایت کننده اصلاح‌طلبی در سطح کلان کشور تا کنون هیچ‌گونه ندایی برای حمایت از این افراد در عرصه‌ی انتخابات سر نداده است و هیچ توصیه‌ای برای ثبت نام با این شعار را نکرده است.

به یقین که ناکامی سردمداران و رای‌دهندگان به لیست امید در دوره‌ی گذشته یا نام‌های دیگر در ادوار متعدد ماقبل آن و فاصله گرفتن بسیاری از منتخبان با رای و خاستگاه اصلاح‌طلبان نیاز به تجدید نظر کلی در چگونگی حضور و حمایت از نامزدها را فراهم نموده است.  به‌طوری‌که یا شیوه‌ی پشتیبانی مادی و معنوی مورد واکاوی قرار خواهد گرفت یا شاخصه‌های را برای افراد مورد حمایت تعریف خواهند نمود و تعهداتی بر زمه‌ی آن‌ها خواهند گذاشت. هم‌چنین این امکان وجود دارد که اصلاح‌طلبان واقعی و آرمانی راه بی‌تفاوتی را در پیش گیرند و اختیار تام را به نگرش و قضاوت مردم واگذار کنند، لذا موضع‌گیری آن‌ها تا کنون نمایانگر این شیوه است و اصلاح‌طلبان شهره در اکثر قریب به اتفاق حوزه‌های انتخابیه کشور کاندیدا نشده‌اند.

 زیرا راندمان و بازدهی اکثر اصلاح‌طلبان مورد حمایت ادوار گذشته نمره‌ی قابل قبولی به‌دست نیاورده است و لزومی برای اصرار بر رقابت نمی‌بینند. لازم است بدانیم که طرح شعار و گفتمان اصلاح‌طلبی بدون اخذ مجوز از مراجع و مراکز اصلی این جناح یک نوع مصادره حقوق عمومی است و پرهیز از آن عین اخلاق می‌باشد.

 جامعه‌ی طرف‌دار اصلاح‌طلبی باید موقعیت‌شناس و موقعیت‌سنج باشد و سره از ناسره بشناسد و از تصمیم احساسی و شعار‌محوری و تعصبات غیرمعقول جناحی فاصله بگیرد و جهت رای و حمایت خود  افراد توانمند و متعهد و سیاست‌پیشه و دلسوز را شناسایی کنند.

*چاپ شده در سیمره519(7دی‌ماه98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004