شما اینجا هستید: خانهیادداشتنامزدهای انتخابات لرستان و هواداران فیک

نامزدهای انتخابات لرستان و هواداران فیک

یکشنبه, 06 بهمن 1398 ساعت 09:24 شناسه خبر: 4853 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare صالح سوری

مباحثه‌ای کوتاه با دوستی ناشناخته در یکی از گروه‌های تلگرامی با موضوع «اعضای فیک یک نامزد» موجب شد تا جست‌وجویی دراین‌باره در سایت‌های اینترنتی داشته باشم و با روش‌های افزایش اعضای یک گروه مجازی و شیوه‌های تشخیص اعضای واقعی از اعضای فیک آشنا شوم. در این یادداشت کوتاه نه قصد آموزش چنین شیوه‌هایی را دارم و نه البته صلاحیتش را. مشتاقان و به ویژه هواداران دوآتشه نامزدها! می‌توانند به سایت‌های مختلفی که این ترفند را آموزش می‌دهند، مراجعه کنند.

 تعدد نامزدهای گروه‌های سیاسی -که هر کدام هم مدعی آرایی بالا در حوزه خود هستند- آنان را به این فکر می‌اندازدکه با اجماع و ائتلاف، راه را بر پیروزی حریف مقابل ببندند؛ اما اینکه چه کسی در میدان رقابت بماند موضوع مورد اختلاف نامزدهاست و در بسیاری از موارد هم عدم ائتلاف موجب شکست یک جریان سیاسی می‌شود که به نمونه‌های فراوانی در تاریخ انتخابات می‌شود اشاره کرد.

 با ورود پیام‌رسان‌های اجتماعی به عنوان ابزار تبلیغاتی، بسیاری از نامزدها سعی می‌کنند که با افزایش اعضای گروه‌های منتسب به خود، پایگاه و جایگاه و میزان رأی‌گیری خود را به رخ حریفان بکشانند تا شاید بتوانند شانس خود را به عنوان گزینه نهایی ائتلاف بالا ببرند؛ اما اتفاقی که در این میان می‌افتد اقدام برخی از مدیران رسانه‌های اجتماعی برای افزایش اعضای این گروه‌ها، از طریق «ترفندهای افزایش ممبر» فیک (غیرواقعی) است.

  پیش‌فرض بنده بر این است که نامزدها از چنین اقدامی بی‌خبرند و برخی از مدیران گروه‌ها که با این ترفندها آشنایی دارند به عنوان یک شگرد تبلیغاتی آن را به کار می‌گیرند و نامزد موردنظر هم از سربی خبری و بی‌اطلاعی از چنین شیوه‌های ناپسندی، وقتی‌که فرصت می‌کند و به گروه هوادارش نگاهی می‌افکند، از سر غرور و امید به پیروزی، بادی در غبغب می‌اندازد و برای ماندن تا آخرین لحظه در صحنه انتخابات پافشاری می‌کند؛ چراکه با یک حساب سرانگشتی خود را پیروز میدان می‌داند. البته در یادمان باشد که علاوه بر اعضای فیک، تعداد زیادی نیز به هر دلیل در اکثر گروه‌های مجازی حضور دارند و بر این پافشاری‌ها دامن می‌زنند.

  اگر اولین شرط نامزدهای انتخابات را صداقت بدانیم، نامزدها لازم است با خود و مردم صادق باشند و اگر شخصی از همان شروع کار چنین با ترفند و حیله، بی‌صداقتی خود را به نمایش بگذارد و قصد فریب مردم را داشته باشد، معلوم نیست فردا که به کرسی سبز مجلس تکیه می‌کند دست به چه اقدامات غیرصادقانه دیگری بزند. این قبیل ترفندها و حیله‌ها نه‌تنها صداقت نامزدها را زیر سؤال می‌برد، بلکه باعث ارائه اطلاعات غلط به نامزد شده و او را در تحلیل‌ها و تصمیم‌گیری‌های سرنوشت سازش به‌اشتباه خواهد افکند. البته فراموش نکنیم که فردای پس از انتخابات نیز با اعلام رأی نامزدها میزان صداقت آنان مشخص خواهد شد و مصداق آن شعر حافظ خواهند شد که:

صوفی نهاد دام و سر حقه‌باز کرد                                                     بنیاد مکر با فلک حقه‌باز کرد

بازی چرخ بشکندش بیضه در کلاه                                                   زیرا که عرض شعبده با اهل راز کرد

فردا که پیشگاه حقیقت شود پدید                                                      شرمنده رهروی که عمل بر مجاز کرد

 

* صاحب امتیاز و مدیر مسئول پریسک زاگرس

** چاپ شده در شماره‌ی 521 سیمره (1398/1108)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004