شما اینجا هستید: خانهیادداشتکمدی سازی تراژدی کرونا

کمدی سازی تراژدی کرونا مطلب ویژه

پنج شنبه, 08 اسفند 1398 ساعت 12:16 شناسه خبر: 4916 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مهرسا میردریکوند مهرسا میردریکوند سیمره

این روزها کرونا، افکار عمومی را سخت درگیر کرده‌است، به‌طوری‌که مردم این ویروس را با هراسی ویژه پیگیری می‌کنند و محتاج رسیدن به یک اطمینان و آرامشی هستند که قطعا از راه کمدی‌سازی تراژدی کرونا و یا عادی‌سازی آن حاصل نخواهد شد.

 

در همین گیر و دار کرونا از ترس و ناامیدی در برابر فائق آمدن بر آن تا بازار داغ شایعات و خالی شدن داروخانه‌ها از ماسک و محلول‌های ضد عفونی و شست‌وشو که همگی نشان دهنده نهایت تشویش و نگرانی افکار عمومی است، مواردی از عادی‌سازی مسئله کرونا و گاهی نگاه‌های همراه با طنز هم دیده می‌شود جریانی که می‌تواند مصداقی برا کمدی‌سازی مسئله مهمی هم‌چون کرونا باشد که مسئله‌ای جهانی است و قاطعیتی درخور را می‌طلبد.

در حالی‌که ویروس کرونا در حال درگیر کردن تمامی شهرها و استان‌های کشور است اما رویکردی قاطع که افکار عمومی را به سامانی برساند مشاهده نمی‌شود، هم‌چنان در داروخانه‌ها ماسک و ضد عفونی کننده‌ها وجود ندارند.

استان لرستان از جمله استان‌هایی است که تا دیروز گفته می‌شد هیچ موردی از موارد ابتلا در آن اعلام نشده ولی با آمدن جواب تست موارد مشکوک بعد از یک هفته، حالا مسئولان بهداشت و درمان این استان اعلام کردند کرونا به لرستان هم وارد شده است و ۲ مورد یکی در خرم‌آباد و یکی در بروجرد کرونایی شده‌اند! که به نظر می‌رسد به جای عادی جلوه دادن کرونا باید تلاش شود دست‌کم استان‌هایی را که هنوز آلوده نشده‌اند، از این ویروس پاک نگه داشت!

افکار عمومی بعد از دربه‌دری تهیه‌ی ماسک، و دست‌کش و محلول‌های ضد عفونی که گاه گفته می‌شود ماسک خوب است و گاه می‌گویند اصلا ویروس از چنان قدرت نفوذی برخوردار است که از فیلترها هم عبور می‌کند میزان استیصال و درماندگی‌اش به وضوح مشهود است و این حیرانی را چه در فضای مجازی و چه در عالم واقع می‌توان مشاهده کرد.

و البته اخبار و واقعیاتی مبنی بر درگیر شدن کادر درمان و پزشکی در مواجه با این ویروس بیش‌تر نگران کننده است و در مقابل البته مسئولانی را می‌بینیم که تست آن‌ها مثبت شده است و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و برخی خود را مشکوک به مثبت بودن می‌دانند و البته اطرافیانشان سریع می‌آیند و تکذیب می‌کنند.

به هر روی چه آن مسئولی که با خوش‌بینی و خنده خبر از کرونایی شدن خودش می‌دهد و چه آن مسئولی که با اعلام مثبت بودن تست کرونای خودش، وصیت‌نامه می‌نویسد، هر دو واقعیت یک ماجرا هستند و تفاوت در نوع نگرش به مسئله کرونا را نشان میدهد یکی بازتاب دهنده‌ای از افکار عمومی مشوش دارد و یکی هم البته خوش‌بین به این‌که ما کرونا را شکست خواهیم داد و حتا برخی در شبکه‌های اجتماعی کمپین این شکست را دوست دارند و کمپین این شکست را به راه انداخته‌اند.

امید این که کرونا گرفتن مسئولان نمایشی نباشد چون اعتماد عمومی مردم در این چند ماهه به اندازه‌ی کافی آسیب دیده است و توان هیچ ضربه دیگری را ندارد!

در عین حال یک رسانه ملی و سراسری به‌نام صدا و سیما داریم که گاه گزارشگران خیابانی آن، آن‌چنان از مدح و ستایش کرونا گزارش می‌گیرند که گویی باید منتظر کمپین من یک کرونایی هستم بود! گزارش‌هایی که به‌نظر می‌رسد در عادی‌سازی ماجرای کرونا گاه زیاده روی می‌شود!

البته باید یادآور شد؛ این‌که رسانه‌ای با این همه فراگیری سعی در القای این داشته باشد که ماسک خوب نیست! ماسک به درد نمی خورد! حالا نزدی هم نزدی! راهکاری برای مبارزه با احتکار ماسک از سوی برخی سودجویان بازاری نیست.

این گونه نگاه به مسئله کرونا آن‌هم در شرایطی که افکار عمومی هیچ نشانه‌ای که دلالت بر کنترل رشد سریع کرونا داشته باشد نمی بیند بیشتر به طنز شباهت دارد که تلاش دارد از تراژدی هم‌چون کرونا، کمدی‌سازی کند.

باید رویکردی قاطع تر در مقابل کرونا در پیش گرفت این‌که بیش از اندازه آن را عادی دانست و یا این‌که افکار عمومی را با این هجم از نگرانی و سرگردانی به حال خود رها کرد هیچ‌کدام نمی‌توانند راه‌گشا باشند.

اصولی را خوب است در مورد ماجرای کرونا ویروس در نظر داشت این‌که؛  اصالت با سرعت نیست اصالت با صحت اخبار است و برای یافتن منابع رسمی و مسئولیت پذیر تلاش شود  اما در مقابل مسئولان هم باید پاسخ‌گو باشند و محدود کردن اینکه اخبار را باید از یک منبع دنبال کرد باعث عدم پاسخ‌گویی همان یک منبع نشود.

عقلانیت در مواجهه با کرونا به معنای یک رفتار محکم اما با آرامش است و بهتر آن است در هجمه‌های خبری و احساسی مرتبط با ویروس کرونا این آرامش و جدیت را دنبال کرد.

در این خصوص فاطمه خمرنیایی روزنامه‌نگار و دانش‌آموخته‌ی علوم ارتباطات می‌گوید:« در قرن حاضر سرنوشت واقعیات را انعکاس آن‌ها در افکار عمومی معلوم می‌کند و می‌توان گفت هر اتفاقی در گام نخست یک رخداد رسانه‌ای محسوب می‌شود و باید با این نگاه برای آن برنامه‌ریزی کرد و دانست که؛ افکار عمومی پدیده‌ای است که در قرن بیستم و در عصر تولد رسانه‌ها و شکوفایی ارتباطات و رسانه‌ها به اوج خود رسیده است.»

وی گفت:« هزاره‌ی سوم دوران پرشتاب فناوری ارتباطی و اطلاعاتی است که چهره‌ی زندگی، شیوه‌ی اندیشیدن، تولید و بازتولید، مصرف، تجارت، مدیریت، جنگ و صلح را در جهان گرگون کرده است در گیر و دار و چنین وضعیتی، شناخت افکار عمومی که از ویژگی‌های جوامع مردم سالار و پشتوانه قدرت و حاکمیت سیاسی است از جایگاه والایی برخوردار است.»

این کارشناس علوم ارتباطات گفت: «افکار عمومی در مجموع دیدگاه‌های مطرح شده از سوی گروهی از مردم پیرامون موضوعاتی است که به دلیل اهمیت و ارزش ویژه خود ، مورد استقبال و توجه همگان قرار می‌گیرد از این رو پیوسته با نوعی ارزش‌گذاری همراه است و در واقع نوعی داوری درباره حوادث و اتفاقات روز و یا حوادث و رخدادهایی است که در آینده روی خواهد داد را دارد.»

افکار عمومی این روزها درگیر هراسی گسترده از کرونا است که شمه‌هایی از این هراس را می‌توان در رفتار وزندگی مردم به‌خوبی مشاهده کرد نگرانی‌هایی که گاه به دلیل ضد و نقیض‌هایی در مواجهه با این ویروس دی که گاه چگونه، واقعیت قربانی می‌شود و تاوان آن را هم تک تک ما یعنی مردم با حال روحی و روانی خسته و سردرگم پس می‌دهند.»

از احتکار ماسک‌ها بگیر تا تیم‌های تست کرونایی در منازل؛ تا جایی که وزارت بهداشت نوشت به هیچ وجه تیمی برای تست کرونا به در منازل اعزام نمی‌شود و هرگونه مراجعه تحت این عنوان کلاه‌برداری است.

هر چند اگر در شرایط آرام تری به سر می‌بردیم اندکی درنگ تمام پاسخ‌ها را به ما می‌داد و این‌که کجا و در چه حادثه‌ای و ماجرایی تجربه زدن در خانه به خانه را داشته‌ایم که بیایند و حالمان را خوب کنند و همین کافی است تا این شایعات را هم باور نکنیم.

ولی افکار عمومی این روزها حال خوش و آرامی ندارد که تحلیل کند و به جواب برسد! افکار عمومی درگیر ترس از ماجراهایی فراتر از کرونا شده است همان چیزی که چه تلاش کند اوضاع را عادی نشان دهد و چه تلاش شود 

اوضاع را هراس انگیز نشان دهد حاصلش به حال ناخوش و ناپایدار مردم می‌انجامد.

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004