شما اینجا هستید: خانهیادداشتکرونا اقتصاد ایران را به کجا می‌برد؟!

کرونا اقتصاد ایران را به کجا می‌برد؟!

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 10:47 شناسه خبر: 4921 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
دکترمصطفا شکری دکترمصطفا شکری سیمره

مدتی است که ایرانیان یک مهمانِ ناخوانده از چین به نام  «کرونا» دارند. ویروسی با قدرتِ سرایتِ بسیار بالا و بدون درمانِ قطعی که در اکثر موراد بدون علائم و 2 درصد نیز کشندگی دارد. کرونا در کنار تهدیداتِ بهداشتی که دارد، حال اقتصادِ کشور را نیز وخیم‌تر خواهد کرد: کاهش توریسمِ مذهبی و حجم مسافرت‌ها در پایان سال، کاهش خریدها به‌خصوص بازارِ نوروزی، سختی صادراتِ کالا به علت محدودیت تردد بین ایران و سایر کشورها و.... مواردی هستند که سبب کاهشِ تقاضا در بازار و افزایشِ بیکاری می‌شوند. لذا باید به حال اقتصادمان نیز نگران باشیم و چاره اندیشی کنیم!

 

اسفند ماه، ماه «شلوغ» ما ایرانی‌هاست. ماهی که در آن سرعتِ گردشِ پول به حداکثر خود می‌رسد و داد و ستد کالاها و اجناس بیش‌تر می‌شود. تجربه نشان داده است که درآمدِ شاغلین حوزه بخش خدمات در ایران، در این ماه چند برابر ماه‌های دیگر خواهد شد. اما واقعیت این است که با انتشارِ ویروس کرونا، دورنمایی مثبتی از «اسفندماه 98» دیده نمی‌شود!

تا زمان نگارش این مطلب (یعنی 7 اسفند)، افغانستان، پاکستان، کویت، عراق، ترکیه، ارمنستان و ترکمستان مرزهایشان با ایران را بسته‌اند. سهم این کشورها از کل صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته حدود ۱۵.۵ میلیارد دلار بوده است که معادل ۳۵ درصد از کل صادراتِ غیرنفتی کشور است.

نکته‌ی مهم این است که بر خلاف ایران که در انزواست، کشورهای دیگر به راحتی می‌توانند کالاهای دیگر کشورها را با ایران جایگزین کنند، اما ایران جایگزینی برای صادراتِ کالا به کشورهای جدید یا افزایش سطحِ تجارت با دیگر کشورها ندارد!

قرنطینه احتمالی برخی مناطق، کاهش چشمگیر رفت و آمدها، توقف گردشگری، خالی شدن رستوران‌ها و هتل‌ها، و حوزه‌هایی از این دست می‌تواند وضعیتِ معیشتیِ مردم را به خطر بیندازد، چرا که بیش از نیمی از شاغلان در ایران در بخشِ خدمات فعال هستند.

بی‌تردید شیوع کرونا در ایران، بر بخش‌های از اقتصاد ایران همچون تجارتِ خارجی، بهداشت و خدمات وابسته، خدمات بانکی، و سیستمِ توزیع کالاها اثرگذار خواهد بود، اما کمتر شدن شدّت این خسارت، بستگی مستقیمی به برنامه‌های دولت برای کنترل شیوع این ویروس دارد. زیرا در صورت جدی فرض نشدن برنامه‌های دولت در کنترل کرونا، مردم از شیوه‌های انقباضی در اقتصاد بهره خواهند گرفت و کشورهای دیگر نیز از قوانین سخت‌گیرانه‌تری نسبت به تمامی مراودات خود با ایران استفاده خواهند کرد!

بدین‌روی باید به جامعه امیدواری داد. چراکه آینده روشن و امید به آینده، موتور محرک اقتصاد یک کشور است. یقیناً انتشار خبرهای مثبتی مانند تعداد «بهبود یافتگان از ویروس کرونا»، به جامعه آرامش خواهد داد. فراموش نکنیم که ویروس کرونا هم دیر یا زود، کنترل خواهد شد و واکسن آن نیز به بازار خواهد آمد. لذا تا جای که می توانیم باید از تبعات شوکی که به اقتصاد کشور وارد می‌کند، بکاهیم...

 

*دکترای اقتصاد بین‌الملل

 

**این یادداشت در شماره‌ی 525 سیمره (1398/12/10) چاپ شده‌است.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004