شما اینجا هستید: خانهیادداشتسوگند دادن برای جذب رأی؛ کراهتی کارآمد در خرم‌آباد و چگنی

سوگند دادن برای جذب رأی؛ کراهتی کارآمد در خرم‌آباد و چگنی

یکشنبه, 25 اسفند 1398 ساعت 21:01 شناسه خبر: 4972 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترکیانوش زهراکار دکترکیانوش زهراکار سیمره

دکترکیانوش زهراکار: مهم‌ترین رکن انتخابات برای کاندیداها، جلب و جذب رأی است. مهم‌ترین و درست‌ترین شیوه‌ی جذب آرا معرفی خود، تعهدات و ایده‌ها و برنامه‌های مد نظر از طرق مختلف مثل فضای مجازی، دیدارهای چهره به چهره و سخن‌رانی و مصاحبه‌های تبلیغاتی است.

در خرم‌آباد و چگنی برخی از کاندیداها به جای استفاده از شیوه‌های درست، با مبتذل کردن تبلیغات انتخاباتی جهت جذب آرای مردم به هر ابزاری دست می‌زنند. در کنار ترویج باندبازی، طایفه‌گرایی، هیاهو(گآل ئو رآو)، ریخت‌وپاش مالی(شام و ناهار دادن و...) و شائبه‌ی خرید و فروش رأی، یکی دیگر از شیوه‌های نادرست تبلیغاتی، سوءاستفاده از اعتقادات مذهبی رأی دهندگان از جمله قسم و سوگند دادن به خدا، کلام الله و ائمه اطهار  است. متأسفانه مردم نیز با نگاهی سطحی به این قضیه می‌نگرند و تحت تأثیر قرار می‌گیرند.در یازدهمین دوره‌ی  انتخابات مجلس شورای اسلامی خرم‌آباد و چگنی عده‌ی از کاندیداها سال‌ها و ماه‌ها قبل با مراجعه به مردم و التماس و قسم دادن آن‌ها سعی در جلب رأی‌شان داشته‌اند و اخبار واصله حکایت از موفقیت نسبی آن‌ها در اجرای  این راه‌برد نادرست دارد.

قسم و سوگند دادن مردم به جای معرفی ایده‌ها و برنامه‌های خود، ظلم در حق دین و کاهش شدید کیفیت رأی دادن است. از یک طرف سوگند دادن مردم توسط کاندیداها حاکی از سوء استفاده آن‌ها از اعتقادات و نیز توخالی بودنشان برای جلب آراست و از طرف دیگر سوگند خوردن رأی‌دهندگان نیز راوی سادگی و دید سطحی آن‌ها اول به دین و اعتقادات مذهبی و دوم  مسئولیت اجتماعی رأی دادن خردمندانه است.

انتخابات عرصه‌ی انتخاب شایسته‌ترین‌هاست و این حاصل نمی‌گردد مگر با شناخت کاندیداهای مختلف، مقایسه‌ی آ‌ن‌ها و در نهایت انتخاب بهترین آن‌ها، لذا قسم و سوگند خوردن سال‌ها و ماه‌ها قبل از انتخابات و پیش از شناخت سایر کاندیداها، خیانت به خود و جامعه و تنزل دادن  اعتقادات مذهبی است.

مردم عزیز باید بدانند قسم و سوگند دادن و خوردن در دین مبین اسلام به‌عنوان دین مروج تفکر و خِرَد، مکروه است. مکروه در لغت به معنی ناپسند و ناخوشایند و در اصطلاح فقهی، عملی است که تَرک آن مطلوب است. خداوند بزرگ در آیه 224 سوره بقره می فرمایند:« و لا تَجْعَلُوا اللَّهَ عُرْضَةً لِأَيْمانِكُمْ أَنْ تَبَرُّوا وَ تَتَّقُوا وَ تُصْلِحُوا بَيْنَ النَّاسِ وَ اللَّهُ سَميعٌ عَليمٌ »،یعنی «و خدا را دستاويز سوگندهاى خود قرار مدهيد، تا [بدين بهانه] از نيكوكارى و پرهيزگارى و سازش دادن ميان مردم [باز ايستيد] و خدا شنواى داناست». امام صادق(ع) نیز در خصوص کراهت قسم و سوگند یاد کردن مى‌فرمايند:

« و لا تحلفوا باللَّه صادقين و لا كاذبين فان اللَّه سبحانه يقول وَ لا تَجْعَلُوا اللَّهَ عُرْضَةً لِأَيْمانِكُمْ »،یعنی «هيچ‌گاه سوگند به خدا ياد نكنيد چه راستگو باشيد، چه دروغ‌گو، زيرا خداوند سبحان می فرمايد: خدا را در معرض سوگندهاى خود قرار ندهيد».

طبق آیه و حدیث فوق‌الذکر قسم خوردن فقط در امور بسیار مهم نظیر دادگاه  اشکال ندارد ولی براي امور جزئي و روزمره‌ی زندگي سوگند خوردن، خدا را در معرض کارهای روزمره خود قراردادن است و کراهت دارد و نباید انجام گیرد. نتیجه این‌که قسم دادن و سوگند  خوردن در امور نامربوط نظیر انتخاب نماینده مجلس، ظلم به دین و خدای کریم است و همه باید از آن حذر کنیم.

هم‌تباران عزیز خرم‌آبادی و چگنی، هر قومی و جامعه‌ای خود سرنوشت خویش را رقم می‌زنند و جامعه‌ای خوش‌بخت و نیک سرنوشت است که با توسل به نیروی عقل نه چیز دیگر (باندبازی، طایفه‌گرایی، هیاهو، سوگند دادن و ...) به رقم زدن سرنوشت خویش مبادرت ورزد. در دین مبین اسلام در آیه‌ها و احادیث زیادی مردم  به تفکر و تعقل دعوت شده‌اند و تفکر، بالاترین عبادت و نیز پدر و مادر همه‌ی خوبی‌ها معرفی شده است. خداوند رحیم در سوره یونس آیه 100 می‌فرمایند « وَ یجْعَلُ الرِّجْسَ عَلَی الَّذِینَ لا یعْقِلُونَ »،یعنی «و پلیدی را برای کسانی قرار می‌دهد که تعقل نمی‌کنند.» پیامبر خدا(ص) در روایتی می‌فرمایند: «هرگاه می‌خواهی کاری را انجام دهی، اول درباره عاقبت آن کار تدبر کن، بعد تصمیم بگیر». رسول خدا(ص) در حدیثی دیگر می‌فرمایند: «ساعتی اندیشه كردن بهتر از یك سال عبادت است».امام علی(ع) نیز می‌فرمایند: «هیچ عبادتی مانند اندیشیدن در صنع (خلق) خدای عزوجل نیست». امام علی(ع) در حدیثی دیگر می‌فرمایند: «‌اندیشه در عواقب امور (انسان را) از افتادن در مهلكه‌ها نجات می‌دهد». امام حسن(ع) نیز در حدیثی می‌فرمایند: «شما را به تقوای الهی و اندیشیدن مدام سفارش می‌‌كنم، زیرا كه اندیشیدن پدر و مادر همه خوبی‌هاست».

پس بیایید در اموری نظیر انتخابات مجلس شورای اسلامی از امور مکروه (سوگند خوردن) بپرهیزیم و از نیرویی برای تعیین سرنوشت خود استفاده کنیم (تعقل) که پدر و مادر همه‌ی خوبی‌ها معرفی شده است که اگر چنین کنیم آینده‌ای نیک در انتظارمان خواهد بود.

*عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004