شما اینجا هستید: خانهیادداشتنوروز درحلقه‌ی حوادث

نوروز درحلقه‌ی حوادث

یکشنبه, 03 فروردين 1399 ساعت 14:03 شناسه خبر: 4990 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجیعلی شرفی حاجیعلی شرفی سیمره

نوروز 1399 خورشیدی در هنگامی فرامی‌رسد که سالی پر از حوادث "1398" را سپری یا تداوم برخی از آن حادثه‌ها را پیش روداریم.

 

آغاز سال98 با وقوع سیلاب‌های ویرانگر و تداوم این سیلاب‌ها در مناطقی از ایران، وقوع زلزله‌هایی در نقاطی از کشور، راه‌پیمایی‌های اعتراضی، تجمع‌ها و اعتصاب‌های اقشارگوناگون به خاطر دست‌یابی به حقوق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، سرنگونی هواپیمای اوکرایینی و جان‌باختن جمعی از انسان‌های بی‌گناه و هم‌اکنون در پایان سال 1398 و آغاز سال نو بحرانی به‌مراتب جدی‌تر از بحران‌های قبلی "ویروس کرونا" روبه‌رو هستیم. اکنون بسیاری از مردم با ترس و دلهره از "کرونا" روزگار می‌گذرانند.

شوربختانه، بحران"کرونا" تمام ابعاد زندگی جامعه را از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دربرگرفته است و تمام این حادثه‌ها در زمانی رخ می‌دهند که مسئولان کشوری و محلی به‌رغم کوشش‌هایی که برای بهبود اوضاع می‌نمایند، خود در بحران مدیریت و ناکارآمدی به‌سرمی‌برند. زیرا، در اعتقاد به خرد جمعی بر اساس روالی دموکراتیک توجه چندانی ندارند. در ترجیح ندادن منافع عمومی بر هزینه‌های گزاف و تحمیل شده بر طبقه‌های فرودست و متوسط راه‌کار برون‌رفت را می‌جویند. در تمام این بحران‌ها از برنامه‌های پیش‌گیرانه یا در حین بحران و پس از آن کارنامه‌ی قابل قبولی ارایه نشده است. ایجاد بستر فرهگ‌سازی مناسب در بین مردم و فراهم نمودن سایر امکانات با مشکل مواجه است، هم‌چنین عدم شفاف‌سازی دقیق و به‌موقع برای افکار عمومی هرروز آشکارتر می‌شود. بنابراین، در آستانه‌ی نوروزکه نمادی از رویش دوباره و تحول است به عزم و انسجامی ملی برای غلبه بر این گونه حوادث و بحران‌ها باید پافشاری ورزیم، تا زندگی سرشار از نشاط و آرامش را به ارمغان آوریم. 

در برگزاری عید نوروز امسال و هم‌چنین مراسم‌های چهارشنبه سوری و پنج‌شنبه آخر سال به خاطر گستره ویروس "کرونا" و سلامتی خود و دیگران توصیه‌های علمی و پزشکی را فارغ از هرگونه غرور بی‌جا، خرافه و جهل عملی سازیم.

نوروز بر همگان خجسته باد!

 

*چاپ شده در شماره‌ی 526 سیمره (1398/12/27)

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004