چاپ کردن این صفحه

تصورات و تخیلات تحت حاکمیت کرونا

شنبه, 09 فروردين 1399 ساعت 13:34 شناسه خبر: 5015 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترمراد سپه‌وند دکترمراد سپه‌وند سیمره

صد در صد در زمانه‌ی حاکمیت تمام عیار ویروس کرونا تصورات ذهنی زیادی فرصت بروز پیدا می‌کنند. می‌گویند شرایط و لحظات روبرو شدن با مرگ در آن واحد افکاری را به ذهن متبادر می‌ کند که قبل آن شاید هیچ‌گاه به مخیله‌ی آدم راه پیدا نکرده‌اند:

  

۱-شرایط آخرالزمانی

 با همه پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک همه‌ی ما همواره شرایط آخرالزمان را در گوشه‌ای از ذهن‌مان داشته‌ایم. آخرالزمان در مذاهب مختلف حتا افکار بعضی فلاسفه و متفکران آمده‌است که معمولا در آن یک منجی ظهور می‌کند و اوضاع جهان را دگرگون می‌سازد. خیلی از ما خصوصا آدم‌های مذهبی ویژه الان چنین احساس و تصوری دارند.

  ۲- خیلی‌ها اعم از عالم و عامی معتقدند ما انسان‌ها داریم تقاص پس می‌دهیم. تقاص نامردی‌ها و نامرادی‌ها و بی‌رحمی‌های‌مان در سطح بین‌المللی و ملی و حتا خانوادگی. کم نیستند مردمانی که می‌گویند حقمان است که بلای کرونا سرمان بیاید. خیلی‌ها لیست بالابلندی از آن چه انسان‌ها از نظر اخلاقی نمی‌بایست انجام می‌دادند ولی انجام دادند را ارائه می‌دهند که جزای هرکدام از آن‌ها مجازات شدید الهی است. گفته می‌شود در روزگاری هستیم که اولاد و برادر و خواهر هم با آدم روراست نیستند. زمانه‌ای که ما همه حقیقتا ماتریالیست شده‌ایم و در نهایت مادیات کاسه چشم و قالب دل‌مان را پر کرده است. پس سزاوار عذاب و مجازات شدید هستیم.

 ۳- آدم یاد قصص قرآن و سرنوشت اقوام آن‌طور که در این کتاب آسمانی آمده است،  می‌افتد. قوم بنی‌اسرائیل، ثمود، عاد و....پدر پیامبران خدا را درآوردند و به راستی و درستی نمی‌گرویدند. دست آخر خدا هم کاسه صبرش لبریز می‌شد و به پیامبران می‌گفت بروید کنار تا کان لم یکن‌شان کنم و قومی صلاحیت دار جای آن‌ها بیاورم!

  ۴- فکر آدم جاهای دیگر هم می‌رود. نکند ما درگیر یک جنگ و نزاع بیولوژیک شده‌ایم!  بشری که بمب هسته‌ای به کار گرفت، بمب شیمیایی به کار گرفت، کوره‌ی آدم سوزی راه انداخت، بارها نسل‌کشی کرده‌است، مخفیانه سلاح‌های مخوف ساخته و تست کرده و....چه تضمینی وجود دارد که دست به یک خریت  تمام عیار نزده باشد!؟ نکند آمریکا....! نکند چین....! نکند....!؟ مگر حساب کتابی هست در این دنیای مدرن با این همه ادعا!؟ نکند مردم دنیا قربانی یک برنامه جهنمی پشت پرده از طرف یکی از چند کشور متخاصم (از نظر سیاسی یا اقتصادی) شده‌اند!

 5- باز خیال و تصور به حیطه‌ی مهم دیگری می‌رود. دانشمندان کلا محترم و ارزشمند هستند ولی تعداد کمی از آن‌ها هم برای خود مسئولیت اخلاقی و انسانی قائل نیستند و دست به کارهای با ریسک بالا می‌زنند. ممکن است این ویروس را خواسته بودند تست محدودی بکنند ولی از دستشان در رفته باشد. آمریکا و چین مظنونان این حدس و گمان هستند.

 ۶-  باز تصور و خیال به پرواز در میاید و از حدود۷میلیارد سال عمر تقریبی کره زمین می‌گذرد. در این مسیر، اصول علمی تکامل اعم از تنازع بقا، تغییر انواع، سازش و تطبیق با محیط، جهش یا موتاسیون و سرانجام انقراض انواع زنده و....که داروین بزرگ بیش‌ترشان را به زبان علمی تشریح کرد، از ذهن گذرانده می‌شود. آیا نوع انسان کنونی هم دچار تغییر یا انقراض نمی‌شود کما این که خیلی گردن کلفت تر از او تغییر یافتند یا منقرض شدند! اصول علمی تکامل این روزها جلوی چشم آدم پدیدار می‌شوند!

 ۷-و البته مورد مهم دیگری هم این روزها محک می‌خورد و آن ادعاهای کسانی است که تا دیروز خود را شفیع بی‌چون و چرا و واسطه‌ی لایتغیر بین خدا و پیامبران و انسان‌ها می‌دانستند و به خود می‌بالیدند که پناهگاه معنوی بشر در آن‌جایی هستند که دیگر از سیاستمداران و دانشمندان کاری ساخته نیست و تلاطم‌ها و رنج‌های بزرگ بشری به سرانگشت معنوی آنان بر طرف می‌گردد. این ادعای بزرگ تاریخی در وضعیت کرونایی کره خاکی سخت به چالش کشیده شده است.