شما اینجا هستید: خانهیادداشتفقر کرونایی

فقر کرونایی

پنج شنبه, 14 فروردين 1399 ساعت 16:54 شناسه خبر: 5040 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مریم کرمی مریم کرمی سیمره

فقر و بیماری همواره زیست مشترکی داشته و مکمل هم بوده‌اند. هرگاه فقر گسترده شود، بیماری بیداد می‌کند. تعبیر و تفسیر فقر تمام ابعاد آن‌را شامل می‌گردد از جمله: فقر اجتماعی، فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، فقر بهداشتی، فقر آموزشی، فقر علمی، فقر مدیریتی.... زمانی که انواع فقر توام با هم باشند و بیماری هم‌نشین آن گردد با فاجعه‌ی انسانی روبه‌رو خواهیم شد.

 

امروزه جهان درگیر بیماری کشنده کروناست و هم‌نشینی آن با فقر می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد و جهت برون‌رفت از شرایط حاکم و چاره‌اندیشی لازم است انواع فقر و دامنه نفوذ آسیب‌های آن درارتباط با شیوع بیماری کرونا شناخته شود ابعاد فقر و ارتباط آن با کرونا را می‌توان در موارد زیر برشمرد:

 

فقر اجتماعی و کرونا

در اوج شیوع کرونا جامعه‌ درگیر فقر اجتماعی مراسم و تجمعات محلی را  ترک نمی‌کند و توان رعایت قرنطینه را ندارد و گردهمایی‌های محلی را ادامه می‌دهد. رعایت فاصله‌ی فیزیکی و قرنطینه نیاز به برخورداری از سطح قابل قبولی از سرمایه‌ی اجتماعی دارد در غیر این‌صورت هر نوع برنامه قرنطینه با شکست روبعه‌رو می‌گردد.

 

فقر اقتصادی و کرونا

قشرهای آسیب‌ پذیر و حاشیه‌نشین فاقد منبع درآمد مشخص، بیمه و پشتوانه اقتصادی هستند و جهت رفع نیازهای روزمره قادر به تعطیلی کار و رعایت قرنطینه نیستند و عدم حمایت از این طبقه سبب ادامه‌ی حضور در محل کار و تامین معیشت روزانه می‌گردد. توزیع نابرابر امکانات بهداشتی و درمانی، سوتغذیه می‌تواند روند پیش‌گیری و درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

 

فقر فرهنگی وکرونا

ضعف آموزش و اطلاع‌رسانی؛ عدم باور به توصیه‌های بهداشتی، شایعه‌پراکنی، باورهای خرافی، کاهش مشارکت اجتماعی در امر توزیع امکانات بهداشتی و درمانی از جمله موانع فرهنگی محسوب می‌گردند که در شیوع و عدم کنترل این بیماری موثر است.

 

فقر بهداشتی و کرونا

ضعف سیستم درمانی، نبود زیرساخت‌های مناسب جهت آموزش، پیش‌گیری و درمان بیماری به همراه کمبود و نامناسب بودن تجهیزات پزشکی و نیروی متخصص تاثیر شگرفی بر روند درمان دارد و در اپیدمی‌های جهانی می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد.

 

فقر آموزشی و کرونا

بیماری‌های ویروسی به‌دلیل ریسک بالای اپیدمی و نبود درمان مشخص مخاطره آمیز می‌باشند و بهترین سبک رویارویی با آن آموزش سیستماتیک و کاملا علمی است. عدم توانایی در به‌کارگیری نیروی انسانی کارآمد در امر آموزش و ساماندهی  وسایل ارتباطی جهت آموزش می‌تواند میزان ابتلا و روند درمان را با مشکل روبه‌رو سازد.

 

فقر علمی و کرونا

جامعه‌ی توسعه‌یافته رویکرد علمی، آموزشی و بهداشتی دارد و براین اساس اولویت بودجه و قوانین حمایتی دولت در جهت تحقق و دستیابی به معیارهای حداکثری در زمینه‌ی تولید علم و آموزش عالی و دستیابی به استاندارهای بهداشتی است. در غیر این‌صورت به‌دلیل فقر علمی و آموزشی و عدم برخورداری از سطح قابل قبول امکانات و تجهیزات بهداشتی -پزشکی به محض ورود ویروس کرونا این بیماری می‌تواند به اپیدمی مهار نشده تبدیل گردد.

 

فقر مدیریتی و کرونا

پیش‌بینی، برنامه‌ریزی، سازماندهی، کنترل و نظارت از جمله الزامات مدیریت در شرایط اضطراری است. عدم توان مدیریتی جهت ساماندهی و اولویت بندی امکانات و تجهیزات در مقابله با اپیدمی و ناتوانی در امر کنترل ونظارت نشان از فقر در عرصه کنترل شرایط اضطراری ازجمله اپیدمی کرونا دارد.

کرونا به همراه تمام تهدیدها و آسیب‌هایش می‌تواند فرصتی برای اندیشیدن و بازنگری در شیوه‌ی مدیریتی و اولویت بندی نیازها و خواسته‌های جامعه به ما بدهد، نگاه واقع‌بینانه به درون ورفع معایب جهت تجهیز وآمادگی در برخورد با  دیگر تهدیدها.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004