شما اینجا هستید: خانهیادداشت️مدینه‌ی فاضله و خندق نازله

️مدینه‌ی فاضله و خندق نازله

جمعه, 12 ارديبهشت 1399 ساعت 18:43 شناسه خبر: 5113 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علی صارمیان علی صارمیان سیمره

روز معلم، روز کارگر و آن‌چه شایسته نامشان نبود.

خواستم مثل هرسال بیانیه‌ای بلندبالا در خصوص ارزش کار و معلم بنویسم. دیدم در جامعه‌ی ماتریالیستی فعلی ایران، هرکس پول دارد مورد احترام است و هرکس ندارد بی احترامی می‌بیند. قدرت و جایگاه علمی و مقام و منزلت هم برای رسیدن به همان پول است که ارزش جمعی دارد.‌

 

البته حق کریمان را باید پاس داشت. مرتضی علی(ع)، بیش‌تر از همه بنی هاشم  تولید ثروت کرد و همه را بخشید.‌ لذا بد زندگانی و تنبلی و توهین به افراد کوشا و زحمت‌کش هم روا نیست.‌ دیده‌ام کسی که سر در بساط دارد، به هرچه آدم زحمت‌کش و دارای سرمایه است توهین می‌کند و زالو می‌خواند. نه. این هم نارواست. عدالت یعنی هرکس به اندازه‌ی تلاشی که می‌کند برخوردار شود (با دو شرط: اول شرایط برای فقیر و غنی  برابر باشد؛ دوم  برخورداران، حق مستمندان را بپردازند تا ضعف مالی، موجب بی‌حیثیتی افراد نشود.)

دوم این‌که در مقام احترام اجتماعی همه‌ی شهروند درجه یک هستند. غنی و فقیر. درست مانند روزی که به دنبا می‌آییم و با کفنی می‌رویم. احترام اجتماعی بر اساس عدالت نیست‌. براساس قسط است. همه مساوی‌اند‌ و برتری‌جویی مردود است.

اما در احترام به صفات تمدن‌ساز بشر، که از یک دوپای بدوی به یک انسان شریف شگفتی‌ساز تبدیل می‌شود احترام  به اقشار زحمت‌کش و انسان‌ساز یا تمدن‌ساز  یک«لزوم» است. لذا معلم‌ و کارگر اگر درجامعه‌ای بالاترین احترام را داشته باشند، آن جامعه  قطعاٌ ارزش دانش و ارزش کار در آن بالاست (دو صفت مدینه فاضله.)

اگر در ایران از روی فیش حقوقی و رفتار با کارگران درنگی می‌شود که این دو قشر، سوای گفتار درمانی و خطابه‌های چرب، از کمترین احترام و حقوق و سرمایه‌ی مالی برخوردارند، آن جامعه نه تنها به سمت مدینه فاضله نمی‌رود که به سمت «خندق نازله» جهت گرفته است. این دو نگاه به معلم و کارگر و ..‌ در ایران هست. نمونه‌اش را برایتان می‌‌آورم.

قصه اینست که درگروهی که عضو ساکتی هستم دو مطلب را پشت هم دیدم.‌ شاید این نفر دوم  جواب جوک نفر اول را می‌داد:

نفر اول لطیفه‌ای فرستاده بود که:

به مناسبت تقارن سه روز پدر، معلم و کارگر، در هفته‌ي دوم اردی‌بهشت

دولت هفته‌ی بعد را هفته بینوایان نام‌گذاری كرد

و نفردوم با درنگی این مطلب را فرستاد:

به‌نام خدا

از مرحوم داودخان وكيل گيلانى شنيدم كه تعريف مى‌كرد كه سيد ضياء طباطبايى سال‌هاى آخر عمر در قزوين زندگى مى‌كرد و چون همه جور شغل از آخوندى و وزارت و سناتورى و صدراعظمى را تجربه كرده برد براى كسى تره هم خورد نمى‌كرد فقط به معلم جماعت احترام ويژه مى‌گذاشت تا جايي‌كه براى استاندار پا نمى‌شد ولى براى معلم روستاى دورافتاده تمام‌قد مى‌ايستاد و تا معلم نمى‌نشست به خود اجازه نشستن نمى‌داد و مى‌گفت:« معلم در خلقت با خداوند شريك است.»

روز معلم به همه‌ی معلمان مبارك

مخلص همگى.

........

به مدینه‌ي فاضله و خندق نازله فکر می‌کنم. کاهش سمت اولی برویم!

۱۲اردی بهشت ۹۹

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004