شما اینجا هستید: خانهیادداشتلرستان فقیرتر از همیشه؛ وقتی فلاکت به اوج می‌رسد!

لرستان فقیرتر از همیشه؛ وقتی فلاکت به اوج می‌رسد!

چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 ساعت 22:00 شناسه خبر: 5163 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترمصطفا شکری دکترمصطفا شکری سیمره

1-لرستان با ۵۳.۸ درصد، بدترین وضعیت شاخص «فلاکت» کشور را کسب کرد. این شاخص با افزودن نرخ بیکاری به نرخ تورم به‌دست می‌آید. بیکاری به عنوان یک معیار اجتماعی اقتصادی و تورم به عنوان یک معیار اقتصادی در این شاخص لحاظ می‌شوند. نظر کارشناسان بر این است که تورم فزاینده در کنار بیکاری رو به افزایش، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی را تشدّید خواهد کرد. حال متأسفانه استان لرستان با نرخ بیکاری 16.8 و نرخ تورم 37 درصد در اوج این شاخص قرار گرفته است.

لذا این استان باید در سال‌های بعدی منتظر افزایش آمار دزدی، طلاق، اعتیاد، خودکشی و ... به میزانی بیش از سایر استان های کشور باشد. چراکه این شاخص دارای رابطه‌ي مستقیمی با جرم و جنایت در جامعه ‌است و روند تغییر این شاخص با فاصله کمی در شاخص جرم و جنایت تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین چون این شاخص در لرستان بیش از سایر استان‌های کشور است، لذا تبعات آن نیز در لرستان بیش‌تر نمایان خواهد شد. به تعبیر دیگر، لرستان در سال‌های پیش رو باید منتظر «فلک‌زدگی» بیش‌تری باشد.

2-اما چرا شاخص «فلاکت» در لرستان بالاست؟ چه علل یا عواملی مسبب این صدرنشینی «نامبارک» بوده است؟

3-شاید یکی از این دلایل، عدم سرمایه‌گذاری کافی در لرستان طی سال‌های اخیر  بوده است. در این زمینه به نظر می‌رسد که تحریم‌ها تاثیر بیش‌تری بر استان‌های کمتربرخورداری مانند لرستان برجای گذاشته‌است. چرا که لرستان در قیاس با سایر استان‌ها، از کمترین زیرساخت ها هم محروم مانده‌است. لذا در هنگامه تحریم که مشکلات به اوج خود رسیده و سرمایه‌گذاری نیز به کمترین میزان خود می‌رسد، استان‌های مانند لرستان بیش‌تر زیر چرخ تحریم له می‌شوند. زیرا در چنین وضعیتی حتا اگر بناست حداقل سرمایه‌گذاری صورت بگیرد، معمولاً به سمت استان‌های برخوردار هدایت می‌شود تا امنیت «سرمایه‌گذاری» بیش‌تر تأمین شود.

4-عامل دیگر این‌که «خروجی سرمایه» در لرستان بالاست. به این معنا که قسم قابل توجهی از سپرده‌های مردم (بخوانید سرمایه)  لرستان که در نزد بانک‌های دولتی و خصوصی پس‌انداز شده است، در قالب بنگاه‌داری بانک‌ها به سایر استان‌ها هدایت شده و بهره‌ی چندانی از این سپرده‌ها به خود لرستان نمی‌رسد. در حالی که این سپرده‌ها می‌تواند به عنوان تسهیلات در اختیار سرمایه‌گذران و کارآفرینان استان قرار گرفته تا حداقل تاثیری بر روی اشتغال‌زایی استان داشته باشد.

5-احتمالاً سیل فروردین 98 نیز در بالا بودن شاخص فلاکت لرستان موثر بوده است. به‌رغم این‌که آن سیل، نه فقط در لرستان، بلکه حدود 15 استان دیگر کشور را درگیر کرد اما واقعیت این است که تبعات آن در لرستان، بیش از سایر استان‌ها خود را نشان داد. لذا می‌توان سیل ویرانگر فروردین 98 را نیز به عنوان یک عامل در صدرنشینی شاخص فلاکت لرستان پذیرفت.

6-اما احتمالاً مهم‌ترین علّت صدرنشینی شاخص فلاکت لرستان را باید در عامل «مدیریت» جست‌وجو کرد. چرا که کارنامه‌ی اقتصادی و اجتماعی تیم اقتصادی دولت در لرستان «ناموفق» بوده است. این «ناموفق» بودن را شاخص‌های مانند نرخ تورم، نرخ بیکاری، نرخ اجاره‌بها و... نمایان می‌کند.  اگر نگاهی به این شاخص‌ها طی چند سال اخیر داشته باشیم، متوجه می‌شویم که هر سال وضعیت استان «بدتر» از سال قبل است. شاید گفته شود که این فقط لرستان نیست که هر سال بدتر از سال قبل است، بلکه وضعیت کل کشور به‌خاطر تحریم‌ها و روند کسری بودجه، در حال بدتر شدن است و این «بدتر» شدن فقط مربوط به لرستان نیست. 

    نکته این است که «روند نزولی بدتر شدن» استان لرستان از میانگین کشوری «پرشتاب‌تر» است. وگرنه اگر این شاخص‌ها به همان میزان میانگین وضعیت کشوری بودند، می‌توان گفت که حرجی بر مدیران استانی نیست. اما متأسفانه مشاهده می‌کنیم به‌رغم هشدارهای کارشناسان و نخبگان استان در خصوص ناکارآمدی مدیران (به‌ویژه تیم اقتصادی) هر سال وضعیت «بدتری» از میانگین کشوری برای لرستان کسب می‌شود. نداشتن برنامه، عدم انسجام مدیریتی، به حاشیه راندن نخبگان بومی، عدم تخصص‌گرایی در انتصاب پست‌های کلیدی اقتصادی و برنامه‌ریزی، روزمرگی، نداشتن نظارت کافی، تبلیغ انگاری به جای واقعیت نگری در پیکره مدیریت استان مشهود است.

7-شایسته است که تیم اقتصادی دولت در  لرستان پاسخ‌گوی عملکرد چندین ساله خود باشد و گزارش مبسوطی از عملکردهای خود را ارائه کند. زیبنده است استاندار محترم لرستان در این زمینه پیش‌گام شده و سایر مسئولین تیم اقتصادی را نیز به پاسخ‌گویی شفاف ترغیب کند. مسلماً این پاسخ‌گویی جدای از مباحث حقوق شهروندی که دانستن حق مردم است و مسئولان باید وقتی مورد پرسشگری واقع می‌شوند، در پاسخ به ولی نعمتان خود بکوشند؛ برکات و منافع زیادی نیز برای آینده استان در بر خواهد داشت. چراکه این پاسخ‌ها در بوته نقد کارشناسان و اهل خرد قرار گرفته و نکات ضعف و قوّت آن سنجیده شده و می‌تواند راه‌گشای عملکرد مسئولان در سال‌های آینده باشد. 

 

 *چاپ شده در شماره‌ی 531 سیمره (1399/02/20)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004