چاپ کردن این صفحه

ارتباطات، روابط عمومی و «تبریک‌ها»

جمعه, 02 خرداد 1399 ساعت 12:21 شناسه خبر: 5175 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
حمزه فیضی‌پور حمزه فیضی‌پور سیمره

یکی از صفات عیانِ عیان ما ایرانیان «تعارفات» است آن‌طور که این روحیه و رویه در نظر آنان که محققِ تاریخ رفتار  و یا سیاحِ جغرافیایِ ایرانیان در گذر زمان بوده و هستند؛ به تکرار مورد توجه قرار گرفته است از جمله جیمز موریه‌ی انگلیسی،  روبرتوچولی آلمانی (سرپرست گروه بازیگران تئاتر در اصفهان صفوی) و دیگر افرادی که حسن نراقی در کتاب «جامعه‌شناسی خودمانی» به ‌ذکر نام و نظر آن‌ها در این زمینه پرداخته است.

در کشور ما نام‌گذاری‌ها  به مناسبت‌های مختلف یک رویه یا کار فرهنگی شده است. به خودی خود کار ارزشمندی به شمار می‌رود  اما به شرطی که  به الزامات آن نام‌گذاری‌ها  هم  باور وجود داشته باشد. یکی از این نام‌گذاری‌ها که به تاثیر از معنا و محتوایِ «دهکده جهانی  مارشال مک لوهان»   کانون توجه جهانیان بوده است و امرِ تبعات این نظرگاه  و آمادگی جوامع در همگامی با این تغییرات پیش آمده ناشی از ورود تکنولوژی نوین ارتباطی، جامعه و تصمیم‌سازان ما را هم تحت تاثیر موج سوم «تافلری» قرار داده است: ارتباطات و روابط عمومی است (27 اردیبهشت ماه هر سال). نگرانی این است و یا شاید برداشت این‌گونه باشد که  مبادا از فرط عشق به هدف پوستین را وارونه بر تن کنیم و به قول هنرمندِ هنرپیشه خوش‌لحن و نوا مرحوم خسرو شکیبایی برای دروغ  گفتن به «صداقت» متوسل شویم به این معنا آن‌طور جملات را بیاراییم که به قول مولانا «اصلِ هدف»  بی‌هدف شود و فراموش گردد (نقل به مضمون). تبریک‌ها هم  بخشی از تعارفات موجود در فرهنگ ما است که گاه  از شاکله اصلی می‌افتد و گارد تشریفات به خود می‌گیرد و از باطن ممکن است بی‌معنا و تهی باشد که نمونه‌اش همین نام و روز «ارتباطات و روابط عمومی» است. برخی‌ها  و به‌اخص آنانی‌که  پشت میزنشین هستند  ممکن است میانه یا دل‌ خوشی از ارتباطات  به مفهوم وسایل ارتباط جمعی و... نداشته باشند البته در این حوزه آن‌چه مد نظر است رسانه‌هایی که دیدبان افکار عمومی هستند و می‌توانند مانند نورافکنِ بسیار تاباننده؛  پستوهای عملکرد مسئولان را از تاریکی مخفی‌کاری‌ها به سمت روشناییِ شفافیت‌ها  حهت  دهند و آنان را  مورد بازخواست قرار دهند تا که شاید جامعه از «چندباره کاری‌ها» و «درجا زدن‌ها» فاصله بگیرد و نفس راحتی  استنشاق نماید. و گاه نگرانی از تشریفات شدن  و صوری گشتن تعارفِ تبریک  پیرامون خود «روابط عمومی» می‌باشد به عبارتی مفهوم اصلی این  اصطلاح را به  مدافع دست وپا بسته  و  مبلغِ بنری صزف یک شخص مدیر  تقلیل دادن، بی‌آن‌که شخصیت حقیقیِ مهم‌تری مورد نظر باشد: افکار عمومی  و ارباب رجوع!!

بی‌تناسبی نام‌گذاری‌ها با بی‌محلی به معنا، کارکرد و  تبعات ملموس و کاملا محسوس حوزه‌ی عمومی   اصطلاحاتی این‌چنینی و صرف توجه  تبلیغات  مقطعی که نوعا باری به هرجهت هست یعنی  «تقلیل دادن‌ها» ؛ تقلیل بزرگی و عظمت یک چیز و گنجاندن مظروفش در یک ظرف بسیار کوچک و بی تناسب. از بابت این‌که هر باوری باید در پشت آن علاقه درونی باشد  و برای حصول به نتیجه مشابه مانند دیگر جوامع پیشرفته باید به سمت عمل برویم  که  بین ادعاها، افعال و اعمال پل زده شود و باورمندانه به فرهنگِ «نهادینه کردن‌ها» رسید وگرنه آن‌چه ذیل سایه تشریفاتِ بی‌باور از اصطلاحات و مفاهیم  باقی می‌ماند چیزی جز بی‌اعتمادی‌ها و بی‌اعتباری‌ها  نخواهد بود و ممکن هست (اگر موردی و مناسبِ عنوان متن اشاره کنیم)  به تعاریف غیرحقیقی و غیرواقعی از مفاهیم کاملا واقعی عادت کنیم و معانی واقعی را به گوشه‌ای برانیم:  آن‌گونه که  «جرج اورول» بیان می‌دارد: «روزنامه‌نگاری  یعنی انتشار چیزی که بعضی‌ها نمی‌خواهند منتشر شود  غیر آن «روابط عمومی است!!»  

 

 چاپ شده در سیمره 532 (1399/02/29)