شما اینجا هستید: خانهیادداشتمطالعه و فرهنگ‌لغت‌خوانی

مطالعه و فرهنگ‌لغت‌خوانی

دوشنبه, 05 خرداد 1399 ساعت 12:37 شناسه خبر: 5183 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
علی معظمی‌گودرزی علی معظمی‌گودرزی سیمره

در این عصر ماشینی و پر هیاهو، خستگی مفرط از کار و کمبود وقت، به کمتر کسی مجال می‌دهد تا بتواند با آسودگی خیال مطالعه کند. از طرفی دانش و علوم، روزبه‌روز گسترده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود و هر جامعه‌ای که بی‌دانش باشد، از قافله‌ی توسعه، عقب می‌ماند.

 

شرط اصلی آگاهی و دانشوری مطالعه است و هر فردی با اطلاع از این امر، باید خود را با دانستن بیش‌تر، که ناشی از کتاب‌خوانی و نشریه‌خوانی‌ است، سطح دانش و آگاهی خود را بالا برده و اصطلاحاً، همواره خود را به‌روز کند.

امروزه با وجود کتاب‌خانه‌های مجازی، بسیاری از کتب، با موضوعات مختلف و متنوع، به صورت رایگان، یا با صرف هزینه‌ای ناچیز- درمقابل قیمت کتاب-، در دسترس همگان است. اگر اندکی تمایل به مطالعه نشان دهیم، در کوتاه مدتی، صاحب کتاب‌خانه‌‌ای مجازی، با عناوین دل‌خواهمان می‌شویم.

بنابر این، امروزه به بهانه‌ی نبود کتاب، یا گران بودن قیمت آن، نمی‌توانیم از مسئولیت مطالعه، سرباز زنیم.

نکته‌ی مهم دیگری که ذکر آن لازم است، روی آوردن به "فرهنگ لغت‌خوانی" است، که ما به‌طور عام از آن بی‌بهره‌ایم.

به طور معمول، در هر خانه‌ای حداقل یک کتاب فرهنگ لغت فارسی دارد.

ما غالباً موقعی به سراغ این کتاب می‌رویم که به معنی یا املای لغتی نیاز پیدا کنیم و کمتر کسی آن را بر می‌دارد، تا بی‌هیچ ملاحظه‌ای مطالعه‌اش کند.

"فرهنگ لغت‌نامه‌خوانی" برای تمامی اقشار جامعه، با هر سطحی از سواد مفید و ارزشمند است. از ادبا و دانشمندان گرفته، تا آدم‌های کم‌سواد.

"فرهنگ لغات" مملو از اطلاعات مفید و ارزشمندی است که سطح آگاهی ما را بالا برده، گذشته از این‌که، مخزن لغات افراد را گسترش می‌ دهد و این در بهبود تکلم افراد- که اصل اساسی ارتباط با دیگران است-، بسیار مفید است. هم‌چنین، با توجه به این‌که تکلم به عنوان زیربنای تفکر به حساب می‌آید، گسترش مخزن واژگان، نقش عمده‌ای در بهتر فکرکردن دارد.

فرهنگ‌لغت‌خوانی، توانایی فرد را برای درک مفاهیم کتب مختلف و به‌ویژه درک متون نظم و نثر ادبیات کلاسیک ایران را نیز فراهم می‌سازد.

گاه هرکدام ازما، به دلیل عدم درک معنیِ کلمه‌ای، در یک جمله، از فهم دقیق متن عاجز می‌مانیم. بدین ترتیب آشنایی با معنای کلمات - به خصوص واژگانی که چند معنی را دارا هستند-،توانایی فرد را در فهم مطالب بالا می‌برد.

معنای لغات، گاه دربردارنده‌ی اطلاعات وسیع جغرافیایی، سیاسی، اجتماعی و... می‌باشد، که این هم دنیای تازه‌ای جلوی روی خواننده می‌گشاید.

معنای یک واژه، گاهی سبب، به‌وجود آمدن سئوالاتی در ذهن خواننده می‌شود که برای به دست آوردن جواب آن، فرد ناچار به مطالعه و تفکر می‌گردد.

فواید فرهنگ لغت‌خوانی بسیار فراوان است و ذکر همین چند نمونه، اهمیت آن را برما روشن می‌سازد.

برای نمونه به یک لغت توجه می‌کنیم. مثلاً واژه‌ي: "تعلل". در لغت‌نامه در ذیل  آن، چنین آمده است:

"علت تراشیدن، بهانه آوردن، درنگ کردن، خود را به چیزی سرگرم ساختن".

و در ادامه 

شعری از دیوان حافظ، نیز به عنوان شاهد کاربرد آن در ادبیات فارسی آورده است:

"ساقیا در گردش ساغر تعلل تا به‌چند

دور چون با عاشقان افتد تسلسل بایدش".

بدین ترتیب، با مطالعه‌ی معنای یک واژه ساده، که در مکالمات روزمره‌امان آن را بارها به کار می‌بریم، معانی دیگر آن را در می‌یابیم و با مناسبت آن، با نمونه‌های ادبی کشورمان هم آشنا می‌شویم.

در زیر اصطلاح "دموکراسی"، در فرهنگ دهخدا آمده است:

"دموکراسی. [دِ مُک ْ] (فرانسوی، اِ) دمکراسی. حکومت عامه. حکومتی که در آن حاکمیت در دست مردم است و کارها در آن به وسیله‌ی نمایندگانی که عموم مردم انتخاب می‌کنند انجام می‌شود. مقابل حکومتی که در دست طبقه‌ای خاص و ممتاز است".

بدین ترتیب، با مطالعه‌ی در دست‌رس‌ترین کتاب، یعنی لغت‌نامه، که نمونه‌ای از آن در هر خانه‌ای موجود است، می‌توانیم به مطالعه بپردازیم و آگاهی خود را افزون کنیم و بدین طریق، بابِ کتاب‌خوانی را بر خودمان بگشاییم.

 

 *سیمره/ دوشنبه 29 اردی‌بهشت 1399/ شماره‌ی 532

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004