شما اینجا هستید: خانهیادداشتعجب‌نامه

عجب‌نامه

یکشنبه, 08 تیر 1399 ساعت 14:16 شناسه خبر: 5257 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجیعلی شرفی حاجیعلی شرفی سیمره

کشور ما از ثروت و منابع طبیعی سرشار گوناگون مانند نفت و گاز و نیروی انسانی برخوردار است. برخی دیگر کشورها درمنطقه یا جهان مثل ما ازثروت نفت وگازومنابعی دیگربهره‌مندند، اما سطح زندگی و رفاه نسبی اکثریت مردم آن کشورها به مراتب بهتر ازسطح رفاه نسبی اکثریت افراد در جامعه ماست. مانندکشورهایی در حوزه‌ی خلیج فارس یا کشوری مثل نروژ.

 

درکشورما هنوزبرخی زیرساخت های تخریب شده براثر سیلاب ویرانگرفروردین سال 1398به صورت اساسی بازسازی نشده‌اند مانند: پل‌های شرکت نفت چنار، دوآب ویسیان و حیات‌الغیب درشهرستان چگنی یا پل کمالوند در شهرخرم‌آباد و پل‌های چم تکله و کاکارضا در شهرستان الشتر. عدم بازسازی یا مرمت به‌موقع زیرساخت‌هایی مانند راه‌ها و پل‌ها علاوه بر آثار منفی به‌جا مانده درعرصه‌های فرهنگی، معیشتی و اقتصادی باعث بروز تصادف‌های مرگ‌باری می‌شوند. به عنوان نمونه  تصادف اخیر در جاده‌ی خرم‌آباد - اشتر واقع در نزدیکی همان پل تخریب شده زمان سیل درکاکارضا که حتا آن وقت هم عمرچندانی از ساخت آن نگذشته بود یا حادثه‌ی خودرو در جاده بازسازی نشده چم پلک شاهیوند چگنی و موارد بسیاری دیگرهستیم.

اخیراً در نوشته‌ای از دکتر محمود سریع‌القلم می‌خواندم (البته نقل به مضمون است) که درکشور نروژ دولت فقط مجاز به استفاده چهاردرصد از درآمد نفت و گاز آن کشور است و صندوق رفاه یا نفت نروژ دارای بیش از یک تریلیون دلارسرمایه برای روز مبادا می‌باشد. لازم به یادآوری است که  تدوین قوانین درنروژ براساس مصلحت عام است و نه چیزی دیگر.

در نروژ، بزرگ راهی به طول 1100 کیلومتر انجام می‌شود که پروژه‌های احداثی در مسیر آن از برترین‌های جهان به شمار می‌آیند مانند ایجاد تونلی معلق در زیرآب به‌طول 27 کیلومتر بدون نصب پایه در کف دریا، آویزان با وزنه‌هایی برروی سطح آب، شاهکاری بی‌نظیردرجهان. هم‌چنین احداث پل 5 کیلومتریی که بردوستون استوار است و به لحاظ ارتفاع  بلندترین و طولانی‌ترین پل جهان محسوب می‌شود.

حال چرا سطح رفاه نسبی بخش عمده‌ای ازمردم ایران به‌ویژه طبقه‌ی فرودست و وضع زیرساخت‌ها به‌رغم کارهایی هم که انجام می‌شود در این عصر دیجیتال نابه‌سامان بوده و هم‌چنان قشرهای وسیعی از مردم  بایستی در اضطراب همیشگی  نان شب و سرپناهی یا وضع آموزش، بهداشت و درمان خویش باشند تعجب برانگیز است؟!! درصورتی ایران به لحاظ داشتن سرمایه مادی و معنوی بالقوه، غنی‌تر ازکشورهای توسعه‌یافته، حداقل در منطقه خاورمیانه و آسیاست. 

آری، عجبا در مقایسه احداث تونل 27 کیلومتری  معلق در نروژ با بازسازی پل‌های چند صدمتری در استان ما لرستان.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004