شما اینجا هستید: خانهیادداشتحال ما خراب است

حال ما خراب است

سه شنبه, 07 مرداد 1399 ساعت 10:16 شناسه خبر: 5306 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
الهام خوشنام‌وند الهام خوشنام‌وند سیمره

حال مردم خراب است. حال ما خراب است. این تاریکی سمج، تمامی ندارد. هر روز یک جور تکرار می‌شود و چنگالش را توی گوشت تن‌مان فرو می‌کند. یک بار به شکل فقر، گاهی چیاول ثروت‌های همگانی، روزی خودکشی کارگران از شرمندگی کار بی‌حقوق، زمانی مرگ‌های غمگینانه‌ی کرونایی و امروز اعلام تایید حکم اعدام معترضان آبان.... 

 

مردم که به معیشت‌شان، به گرانی، به فقر معترض بودند وقتی شبانه و غافل‌گیرانه قیمت بنزین، سه برابر شد - بدون اضافه‌شدن یک ریال به درآمدها - خسته و عاصی به خیابان آمدند و شد آن‌چه شد!

حالا که از آن روزها مدتی گذشته و نعمت کرونا هم به کمک مدیران آمد تا ذهن مردم محبوس در قرنطینه و گرفتار غم نان، از آن فضا فاصله بگیرد؛ ... امروز سخنگوی قوه‌ی قضاییه زمزمه‌هایی را که برای آماده‌سازی افکار عمومی از چند روز پیش به راه افتاده بود مبنی بر صدور حکم اعدام برای سه نفر از معترضان؛ تایید کرد و آب پاکی را روی دست مردم ریخت.

ناگهان احساساتی که کرونا در پستوی خانه‌ها پنهانشان کرده بود سر برآوردند و با ترند شدن #اعدام-نکنید، موجی عظیم در فضای مجازی علیه این حکم به راه افتاد. به خاطر این طوفان توییتری، دنیا از ماجرا خبردار شد و واکنش‌های جهانی به آن، کشور ما را به عنوان سرزمینی که در دستگاه دادرسی‌اش، حکم اعدام، جزای اعتراض به گرسنگی‌ست، در مرکز توجهات قرار داد. هم‌چنان که چند روز پیش، اعدام پدر یک خانواده‌ی مشهدی به خاطر شراب‌خواری، موج منفی واکنش‌ها را نسبت به حقوق انسان در این سرزمین برانگیخت.

روح مچاله‌شده‌ی مردم در چنبره‌ی مصیبت‌هایی مثل نداری و ناامیدی و بیماری و اخیراً پروژه‌ی قراردادی مجهول از نظر عموم با چین، دیگر توان تاب‌آوری اعدام معترضان آبان را ندارد. با توجه به این‌که مشکلاتی که مردم را در آبان به خیابان کشاند نه تنها حل نشده‌اند که با درجاتی شدیدتر حلقه‌ی مبتلایان را گسترش داده و ایرانیان بیش‌تری را گرفتار کرده‌اند؛ اعدام این جوانان، آتش اعتراض را ممکن است دوباره شعله‌ور کند و این‌بار با حجمی ویرانگرتر و غیرقابل کنترل‌تر زبانه بکشد.

در وانفسای فروپاشی اقتصاد کشور با دلار ۲۴ هزار تومانی و موج گسترده‌ی بیکاری و تعطیلی کارخانه‌های نیمه‌جان، اعلام این تصمیم، فقط یک نکته را به ذهن می‌رساند که آن‌هم انحراف افکار مردم از مفاد قرارداد شبهه‌ناک و مجهول از دید مردم با چین است. چه‌قدر این گمانه - که فضای مجازی را پر کرده - درست باشد، معلوم نیست ولی آن‌چه که از مجموع دغدغه‌ها برمی‌آید این است که مردم، در عین حال که آزادی جوانان آبانی را برای سرزمین‌ ایران می‌خواهند، مسئله‌ی قرارداد با چین را هم در این بلوا فراموش نکرده‌اند.

باید به خاطر داشت که بخشش، از اعتماد به نفس نظام، نشئت می‌گیرد و به جامعه آرامش تزریق می‌کند. تدبیر درست این بود که عفوی اعلام می‌شد از همان نوعی که مصطفی الکاظمی در عراق نسبت به معترضان انجام داد و بهانه‌ای می‌شد برای آشتی ملی. مطمئناً مردم هر مدارایی را با آغوش باز می‌پذیرند و نتیجه‌ی چنین کاری، کسب اعتماد عمومی در یک بازی برد - برد است.

این‌جا همان بزنگاهی‌ست که علما و عقلای قوم باید به میدان بیایند و جلوی فاجعه‌ای که خشم مردم را در پی دارد، بگیرند. اگر در حکمی که به معترضان تظاهرات آبان‌ماه داده شده ذره‌ای ناعدالتی باشد و تاثیرگذاران، سکوت کنند در خونی که به ناحق ریخته می‌شود شریکند و اگر هم حکم، حق این افراد است و براساس شواهد و مدارک قطعی و در روندی عادلانه صادر شده باشد، باز هم می‌شود رأفت اسلامی را شامل حالشان کرد و گذشت زیرا ظرفیت روحی و روانی جامعه توان پذیرش این اتفاق را ندارد. نتیجه‌ی اجرای حکم اعدام این چند جوان، کینه و نفرتی‌ست که از لایه‌های پایینی به بالا زبانه می‌کشد و در نهایت، کل درخت را می‌سوزاند.

با همه‌ی آن‌چه گفته شد، انتظار داریم با خردمندی و تصمیم شجاعانه، حال خراب ما مردم را خوب کنید و درخت را از نابودی نجات بدهید.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004