شما اینجا هستید: خانهیادداشتتقویت جانشینی و رفتار شناسی قومیتی دولت

تقویت جانشینی و رفتار شناسی قومیتی دولت

چهارشنبه, 16 بهمن 1392 ساعت 22:33 شناسه خبر: 534 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کیانوش زهراکار کیانوش زهراکار

 نظریه‌ی یادگیری اجتماعی یا مشاهده‌ای، یکی از نظریات مطرح در روان‌شناسی تربیتی و اجتماعی است که توسط آلبرت بندورا ارایه شده است. در این نظریه که هم دارای مؤلفه‌های شناختی و هم  ارکان رفتاری می‌باشد، اعتقاد بر این است که  مشاهده‌ی پیامدهای رفتار دیگران و الگوگیری از سایرین، موجب شکل‌گیری رفتار جدید و تغییر یا اصلاح رفتار قدیم می‌گردد. در این نظریه برای توصیف تأثیر سایرین بر شکل‌گیری یا تغییر رفتار از اصطلاح "تقویت جانشینی" و "تنبیه جانشینی" استفاده می‌شود.

در این مفاهیم  همان‌طور که ذکر شد تأکید بر مشاهده‌ی پیامد رفتار سایرین است. در تقویت جانشینی، فرد با مشاهده‌ی رفتاری که موجب دریافت پاداش و تقویت برای دیگری می‌گردد، سعی می‌کند با انجام همان رفتار، موجبات دریافت همان پاداش را برای خود ایجاد کند.در تنبیه جانشینی، فرد با مشاهده‌ی رفتاری که موجب تنبیه شدن دیگری می‌شود، سعی می‌کند با دوری گزیدن از آن رفتار، تنبیه را از خود دور سازد. با این‌که کار بست این مفاهیم روان‌شناختی بوده و در سطح فردی مطرح می‌شود ولی می‌توان آن‌را به فضای سیاسی و سطح قومیتی تعمیم داد.
کشور ایران یک کشور چندفرهنگی و در عین حال منسجم و یک‌پارچه است  که از اقوام مختلفی تشکیل یافته است. متأسفانه دشمنان ایران اسلامی در کمین بوده و مترصد فرصتی هستند تا به این انسجام تحسین‌برانگیز موجود، بین اقوام و نظام کلی کشور خدشه وارد کرده، و از این طریق زخم‌های عداوت خود را مرهمی بنهند.گواه این بدخواهی‌ها نیز تحرکات جنوب شرق و یا نقشه‌های جعلی  صادر شده از شمال عراق یا همسایه‌ی شمالی(آذربایجان) است. با وجود این انسجام و یک‌پارچگی، می‌توان گفت: «که اقوام ایرانی از نظر میزان و شدت  واگرایی/هم‌گرایی با یک‌دیگر متفاوت‌اند.» بی‌شک می‌توان هم‌گرایی مردمان لُر را در بین اقوام ایرانی بی‌نظیر، بسیار زیاد، تاریخی و ستودنی دانست. لُرها تا به حال نه تنها تهدیدی برای هم‌بستگی و انسجام ملی نبوده‌اند بلکه  هم‌واره به ‌عنوان یکی از مولدین فضای انسجام‌زا و وحدت‌بخش، نقش‌آفرینی کرده‌اند. با توجه به مفاهیم تقویت و تنبیه جانشینی مطرح شده در نظریه‌ی یادگیری اجتماعی، نادیده گرفتن قوم هم‌گرایی، مثل قوم لُر و توجه کردن به اقوام کم‌تر هم‌گرا را می‌توان یک الگوی تعاملی بدکارکرد با اقوام دانست که  موجب می‌شود اقوام هم‌گرا جهت دریافت توجه، و جامه‌ی عمل پوشاندن به مطالبات خود به سمت واگرایی پیش روند؛ و حال، آن‌که می‌توان الگوی تعاملی درست را عکس آن تعریف کرد، الگویی که در آن اقوام هم‌گرا مورد توجه قرار می‌گیرند و سایر اقوام جهت دریافت  پاداش  توجه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، سعی در هم‌گرایی بیش‌تر داشته و هر کدام سعی می‌کنند در این مورد گوی سبقت را از دیگران بربایند. مردمان لُر خصوصاً نخبگان و دانشجویان لُر از حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی که با منطق "مشارکت اقوام برای اعتلای ایران" به صحنه‌ی انتخابات قدم گذاشت، و نیز حجت‌الاسلام والمسلمین یونسی مشاور عالی رئیس‌جمهور در امور اقوام که خود از فرزندان افتخارآفرین قوم لُر است، توقع دارند هم‌گرایی و جان‌فشانی خالصانه و بدون قید و شرط آن‌ها از نظام اسلامی که مبلغ راستین برابری اجتماعی و رفع تبعیض است و بذر شکل‌گیری آن نیز برقرای عدالت در همه‌ی سطوح فردی و اجتماعی می‌باشد، دیده شود و اگر موجب دریافت پاداش فرهنگی، اجتماعی، و خصوصاً عمرانی و اقتصادی اضافه‌تری نسبت به سایر اقوام نمی‌شود، حداقل کم‌تر نباشد. یادمان نرود که کم‌ترین نرخ توسعه‌یافتگی و بیش‌ترین نرخ بی‌کاری مربوط به مناطقی است که مأوی این قوم است. انتظار این است که دولت نه تنها به توسعه‌ی عمرانی و اقتصادی این مناطق توجه شایانی نماید، بلکه مداخلات مناسبی در خصوص مقابله با هجمه‌های فرهنگی موجود که کیان هویتی و  احترام این قوم را مورد حمله قرار داده، انجام دهد و در خصوص تدریس و آموزش و پرورش قومیت‌ها، قوم لُر نادیده گرفته نشود و ترتیبی اتخاذ گردد که مثل اقوام ترک و کرد و نیز اقوامی مثل بلوچ و عرب که نفوسشان بسیار کم‌تر از قوم لُر است، این قوم نیز بتواند از این حق خود استفاده و با استحکام مبانی زبانی، فرهنگی و اجتماعی خود، موجب استحکام بیش از پیش ایران عزیز گردد.
*روان‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004