شما اینجا هستید: خانهیادداشتمهر طلبی (دوست داشته شدن و دیده شدن به هر قیمتی )

مهر طلبی (دوست داشته شدن و دیده شدن به هر قیمتی )

جمعه, 21 شهریور 1399 ساعت 23:56 شناسه خبر: 5417 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سودابه آزادگان سودابه آزادگان سیمره

همه باید من را دوست داشته باشند!

همه باید از من راضی باشند!

همه باید من را تایید کنند!

همه باید از من سپاس‌گزار باشند!

 

و ...

این‌ها باورهای غلط یک فرد مهرطلب است. احتمالاً شما هم با چنین شخصیتی روبه‌رو شده‌اید که مدام از این‌که دیگران خوبی آنان را با بدی جواب داده‌اند، غرولند می‌کنند. عطش زیادی برای تایید شدن و جلب محبت و رضایت دیگران دارند و همیشه احساس ناراحتی و نارضایتی خواهند کرد.

آن‌ها دائماً در حال کمک رساندن و راضی کردن دیگران هستند، طوری که بدون شناخت توانایی‌ها و امکانات خود سعی در کسب شادی دیگران دارند.

شخص مهرطلب به ندرت خواسته‌ها و عقاید خود را بیان می‌کند، او خود را فردی حقیر شمرده و معمولاً خواسته‌های خود را با نیازهای دیگران هم‌سو قرار می‌دهد، معمولاً غمگین است و منتظر درک از سوی دیگران، با شک و شبهه صحبت می‌کند و مدام در حال معذرت‌خواهی است.

خواسته‌ی مهرطلب‌ها این است که فردی دل‌سوز، وظیفه‌شناس، مهربان و بی‌نقص و برتر از دیگران شناخته شود؛ او تلاش می‌کند در هر جمعی با کفایت‌تر و توانمندتر از دیگران ظاهر شود و برای همین خدمات اضافی و افراطی خود را به نمایش می‌گذارد.

باج عاطفی از دیگر امتیازاتی است که مهرطلب‌ها برای به‌دست آوردن روابط عاشقانه به طرف مقابل می‌دهند، فرد مهرطلب تصور می‌کند باید آن‌قدر محبت کند تا ترک نشود و به خیال خود معشوقش را وابسته نماید، او با خدمات بیمارگونه‌اش در کنار خود فردی لوس و بهره‌کش تربیت می‌کند، گناه هر مشکلی را به گردن گرفته و همیشه یک قربانی بازنده است.

به نظر می‌رسد چنین افرادی در کودکی عشق و محبت کافی از پدر و مادر خود دریافت نکرده‌اند، گاهی شیوه‌ی تربیتی والدین به گونه‌ای بوده که این باور را برای فرزند به وجود آورده که تایید و توجه دیگران اولویت است و گاهی نیز جامعه در شکل‌گیری شخصیت مهرطلب موثر بوده.

ترس از تنها شدن، احساس گناه و عزت نفس پایین هم از دیگر دلایل است.

بهای معامله‌ی فرد مهرطلب توجه، انتظارات و توقع زیادی از دیگران است، او محتاج به دیگران است و در عین حال تلاش می‌کند دیگران را محتاج به خود نگه‌ دارد؛ همین رفتار و انتظاراتش باعث می‌شود با بیش‌تر مردم دچار مشکل شده و در نهایت فردی تنها باشد.

با تاسف هرچند مهرطلب‌ها سعی دارند دوست‌داشتنی‌تر شوند و با این‌که در ابتدای آشنایی تحت تاثیر محبت بی‌حد و مرزش قرار گرفته و رفتار او پسندیده به نظر می‌آید اما واقعیت چیز دیگری است؛مردم مهرطلب‌ها را عمیقاً دوست ندارند و آن‌ها را افرادی غیرواقعی و نچسب می‌دانند که با رفتارهای تایید طلبانه‌شان ارزش و اعتبار خود را زیر سوال می‌برند. و عده‌ای بر اساس همین ذهنیت بنای سوءاستفاده و سلطه‌جویی را بر آنان می‌گذارند.

مهرطلب‌ها از ظالم‌ترین شخصیت‌ها محسوب می‌شوند چون با نادیده گرفتن خود اول در حق خود ستم می‌کنند و بعد با دخالت در امور دیگران مانع رشد آ‌ن‌ها خواهند شد.

با این‌که ظاهری آرام و رفتاری مبتنی بر محبت از خود به نمایش می‌گذارند اما به شدت حساس و زودرنجند و بر سر مسائل کوچک واکنش‌های عصبی تند نشان می‌دهند؛ در درون حسود و کینه‌ای‌اند، طوری که بدگویی‌هایشان پشت سر دیگران تمامی ندارد.

اما این محبت ناسالم که ریشه در نیاز و توقع متقابل دارد؛ در صورت نیافتن پاسخ به بیماری‌های روانی مثل افسردگی ختم می‌شود.

و روزی فرامی‌رسد که مهرطلب از اولویت قرار دادن دیگران و فراموشی خود سر خورده شده و نتیجه چیزی نیست غیر از خشم، رنجش و فرسودگی و احساس سرزنش ناشی از قربانی کردن خود و کارهایی که باید برای خود انجام می‌داده و نداده است ، زمینه‌های افسردگی او را رقم خواهد زد.           

 

*کارشناس ارشد روان‌شناسی مثبت‌گرا

 

** چاپ شده در شماره‌ی 544 سیمره 19 شهریور 1399 ص 2

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004