شما اینجا هستید: خانهیادداشتدرختان زنده به گور می‌شوند!

درختان زنده به گور می‌شوند!

دوشنبه, 24 شهریور 1399 ساعت 09:39 شناسه خبر: 5425 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 بلوط ریشه در خاک دارد ،ریشه‌ای نه چند صد ساله، بلکه هزاران ساله. درخت بلوط چنان‌چه مرگ نا به‌ هنگام بر اثر عوامل انسانی یا طبیعی فرصت زنده ماندن را به آن به دهد دارای عمری دو هزارساله است. درختان با تولید 60 درصد از اکسیژن کره‌ی خاکی به موجودات زنده هستی می‌بخشند.

نام بلوط شناسه و همسان با نام رشته‌ کوه زاگرس است. این رشته کوه به طول حدود 1400کیلومتر و عرض 100تا 300 کیلومتر 20 درصد از مساحت ایران را شامل شده و لرستان زادگاه بلوط در میانه‌ی آن قرار دارد. درختان بلوط و سایر گونه‌های گیاهی و حیوانی بارها قربانی خشم شعله‌های آتش، تخریب، بی‌توجهی  و دست‌اندازی آدم‌ها قرار گرفته و می‌گیرند. هرچند دوباره در مناطقی این درختان قد علم کرده‌اند، اما این بار و در این زمانه ابعاد بی رحمی در حق جنگل‌ها که زندگی بخش هستند، متفاوت با گذشته‌های دور می‌باشد. این بار نابودی جنگل و محیط‌زیست توسط اندک افرادی سودجو یا نیازمند، آن هم با روش‌های سنتی مدنظر نیست، بلکه با مجوز برخی مسئولان امر یا با چشم‌پوشی آن‌ها، عدم کارشناسی دقیق و همه جانبه، رعایت نکردن مسائل محیط‌زیستی و مطالبات جامعه محلی یا نداشتن نظارت در حوزه‌ی عملیاتی اتفاق می‌افتد. 

 

کوه‌خواری و زمین‌خواری به بهانه‌ی ایجاد رفاه، توسعه و اشتغال برای مردم، در جای جای این سرزمین، اراضی طبیعی را به تصرف خود در می‌آورند و روز به روز عرصه‌ی زیستن را بر مردم و سایر موجودات زنده محدودتر می‌نمایند. این بار تخریب نه با ابزار و روش‌های سنتی بلکه با ابزار مدرن و ماشین‌آلات سنگینی که نه فقط درلایه‌ای از سطح زمین، حتا عمق هستی طبیعت و کوه‌ها را جابه‌جا و از هم می‌پاشند و درختان چندصد ساله را پس از تخریب در زیرخاک دفن یا به عبارتی زنده به گور می‌نمایند.

هم اینک بنا بر گزارش برخی خبرنگاران دلسوز و شجاع و یا افراد فداکار و حامی جنگل و محیط‌‌زیست در رسانه‌ها، صحنه‌هایی از ویرانی  طبیعت و جنگل به تصویر کشیده می‌شود که انسان از انسان بودن عاملان این قجایع شرم دارد. 

اتفاقاتی که در منطقه‌ی کوه‌کِلا در بخش پاپی از خرم‌آباد و در محدوده‌ی جدید مجتمع کشت و صنعت د رشهرستان چگنی مشاهده می‌گردد.

دانشمندان انجمن جنگل‌داری ژاپن به مواردی دست یافته‌اند که برای مردم و مسئولان ناشناخته بوده است. آنان دریافتند که هر مترمربع برگ درخت روزانه 5 واحد اکسیژن به ارزش یک دلار تولید می‌کند. بر این اساس به طور تقریب یک درخت 20 ساله در سال 120هزار دلار و یک درخت 50 ساله در سال 6 میلیون دلار اکسیژن تولید می‌نماید. درختان علاوه بر تولید اکسیژن باعث جلوگیری از خشک سالی و جاری شدن سیلاب‌های ویرانگر، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و بسیاری مزایای دیگر هستند.

آیا حامیان و سودجویان عرصه‌های اراضی و طبیعت قادر به جبران خسارت‌های مالی و پاسخ‌گوی فاجعه محیط‌زیستی هستند؟ 

آیا واگذاری چندین هزار هکتار از اراضی و پرداخت میلیاردها تومان وام و سایر تسهیلات برای احداث یا راه‌اندازی کارخانه‌هایی مانند شرکت پارسیلون، پوست و چرم، یخچال‌سازی، ماشین‌سازی، فولاد، سیمان، لاستیک‌سازی، بیش‌تر واحدها در شهرک‌های صنعتی و...آن هم در محدوده‌ی خرم‌آباد راه به جایی برده است؟ یا برای اشتغال پایدار و محرومیت‌زدایی اثربخشی کافی را نداشته‌اند؟ 

آیا در بحث حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای آن‌چه داشته‌ایم یا نیمه کاره رها شده و یا قطره‌چکانی کاری انجام می‌شود، گام‌های جدی در راستای رفاه نسبی اکثریت جامعه برداشته‌ایم؟ که اینک دست‌اندازی به صدها هکتار از اراضی و منابع طبیعی را به بهانه‌ی توسعه‌ی گردشگری در دستور کار خود قرار داده‌ایم؟ ترمیم و بازسازی پل‌های تاریخی، برج دوقلوی کنار دریاچه‌ی کیو بر اساس طرح و برنامه‌ی زمان‌بندی اولیه، هتل پارک صخره‌ای خرم‌آباد که ساخت آن از بیست سال فراتر رفته و ده‌ها پروژه‌ی دیگر که از سال‌های قبل بر زمین مانده‌اند برای رونق گردشگری به سرانجام رسانده‌ایم؟ 

بنابراین، اگر بتوانیم با جذب سرمایه خصوصی یا دولتی، طرح‌های گذشته را بازسازی و فعال نماییم، خود کار بزرگی است تا این‌که دست به کارهایی بزنیم که نتیجه‌ی آن به جز نا امنی روانی برای جامعه، تخریب محیط‌زیست و بی اعتمادی مردم نسبت به مسئولان، فرجامی نخواهد داشت.

*چاپ شده در سیمره 545(19 شهریور99)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004