شما اینجا هستید: خانهیادداشتنگاهی عمیق‌تر به توسعه‌ی لرستان (5)

نگاهی عمیق‌تر به توسعه‌ی لرستان (5)

یکشنبه, 18 اسفند 1392 ساعت 16:45 شناسه خبر: 606 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مرادسپه‌وند مرادسپه‌وند سیمره

 یکی از ضربات هولناکی که توسعه‌ی لرستان در سه دهه‌ی گذشته متحمل شده است، حاکمیت "کوتوله‌"ها بر مدیریت اجرایی آن بوده است. نه تنها مدیریت اجرایی استان بلکه، عرصه‌ی وکالت مردم نیز کم و بیش در انحصار کوتوله‌ها قرار داشته است. "کوتوله" بودن به قد و قیافه و ادعا و گزافه‌گویی نیست.

به وسعت دید و اندیشه و رفتار و کردار برخاسته از آن برمی‌گردد. به‌طورکلی از نظر سیاسی و مدیریتی، کوتوله کسی است که ابعاد و وسعت و بزرگی کار یا مسئولیت واگذار شده به او، به‌هیچ وجه با ظرفیت و توانایی او تناسب و هم‌خوانی ندارد. کار و مسئولیت بس مهم است و سنگین و متصدی یا مدعی تصدی آن مبتدی است و از نظر علمی و عملی کوچک مقدار یعنی همان کوتوله!
کوتوله، ذهنی بسته یا محدود دارد. ارتباطش با دیگران بر محور باند یا جناح تنظیم می‌گردد. بر کار و مسئولیت محوله احاطه و اشراف ندارد و غیرخلاق است و مبتدی. فرصت‌سوز و مزیت برباد‌ده است و عنصر گران‌بهای زمان را از دست می‌دهد و سرمایه‌های انسانی و مادی را در پای کوتولگی‌اش قربانی می‌کند! کوتوله دارای دید و برد فکری کوتاه و در اکثر موارد تا نوک دماغش است! از نظر او، رتق و فتق امورات جاری یک اداره یا سازمان و رساندن حیات نیم‌بند و غیرموثر سازمان به فردا، عین مدیریت است! در اکثر موارد، گاه چنان امر بر کوتوله مشتبه می‌شود که حتا خود را بی‌نیاز از فکر و اندیشه و خلاقیت افراد کاردان می‌داند. اگر  چنین هم نباشد، به منزوی کردن و ملکوک نمودن صاحبان دانش و تجربه روی می‌آورد تا از ناحیه آنان تهدیدی برای ادامه تصدی‌اش به وجود نیاید.
کوتوله، اندیشه‌های بزرگ و طرح‌های کلان در ذهن ندارد و در مخیله نمی‌پروراند. تنها به حکم عادت و غریضه! و به مدد باند و جناح‌های مافیایی، رویای بالا رفتن از پلکان‌های ترقی را دارد. از نظر مدیریتی به کشاورز خرده پایی می‌ماند که همه هم و غمش گذران زندگی و تامین یک بخور و نمیر است. مطیع بالا دست است و شش دانگ حواسش جمع که گزارش ناجوری در مورد حوزه‌ی کاری‌اش به بالا درز پیدا نکند. به راحتی منافع عمومی را به منافع باندی و چهار صباح بیش‌تر ماندن در کرسی ریاست می‌فروشد.ایستادگی بر حق و حقوق مردم را برای خود یک فاجعه و گناه نابخشودنی می‌داند! بی‌شک همراه با سایرعوامل بازدارنده روند توسعه لرستان، حاکمیت تمام عیار کوتوله‌ها بر مدیریت اجرایی استان نیز یکی از عوامل مهم کند کننده این روند بوده و هست. بهتر است برای روشن شدن عواقب وخیم حاکمیت کوتوله‌ها بر مقدرات استان‌مان، به موارد و نمونه‌هایی اشاره کنیم.شهر خرم‌آباد به عنوان مرکز لرستان، تابلو و نماد توسعه‌ی این استان به حساب می‌آید.وضعیت اسف‌بار زیرساخت‌ها، مبلمان و امکانات رفاهی این شهر نشان می‌دهد که عرصه‌ی خطیر عمران و آبادی در این شهر که می‌بایست در ید کفایت افراد شایسته و متخصص باشد، محل آزمون و خطای کوتوله‌هایی بوده است که بویی از مسائل توسعه‌ی شهری و شهرسازی به مشام‌شان نرسیده است. به واقع هم‌چنین بوده است و همه می‌دانیم که در سه دهه‌ی گذشته، به‌جز در یکی دو مورد، آن‌هم برای زمان‌های کوتاه، شهر خرم‌آباد شهردار دارای اهلییت به خود ندیده است. سایر شهرهای استان مانند نورآباد، کوهدشت، پل‌دختر و.... هم‌ چنین وضعیتی دارند و از ظاهر این شهرها می‌توان متوجه شد که مدیریت عمران و آبادی آن‌ها در دست کوتوله ها بوده است.
نگاهی گذرا داشته باشیم به وضعیت کشاورزی استان به عنوان مهم‌ترین بخش اقتصادی آن. پتانسیل‌ها و مزیت‌های کم‌نظیر این بخش اعم از آب و خاک و آب و هوا و....کاملاً هویدا و آشکار هستند. به‌رغم این استعدادها و مزیت‌ها، چرا مظاهر و نشانه‌های یک کشاورزی مدرن و توسعه یافته را در جاجای این استان مشاهده نمی‌کنیم؟ چرا کشاورزان استان ما عمدتاً محصولاتی مانند گندم و جو و نخود و....تولید می‌کنند و دام پرورش می‌دهند و برای گذران زندگی، آن‌ها را به قیمت پایین در بازار می‌فروشند؟ کجا هستند کشت و صنعت‌های مدرن ما با طیف وسیعی از محصولات و فرآورده‌ها با درآمد و ارزش افزوده بالا؟ کجا هستند صنایع تبدیلی و تکمیلی و بسته‌بندی وابسته به بخش کشاورزی استان که ارزش مواد خام و محصولات تولید شده زراعی، باغی و دامی را به مراتب بالا می‌برند و موجب رونق اقتصادی استان می‌شوند؟ پاسخ این پرسش‌ها هر چه که باشد، نمی‌تواند از ظلمی که طی سی سال گذشته  از ناحیه‌ی کوتوله‌ها به عنوان مدیران ارشد بخش کشاورزی استان روا داشته شده است، بکاهد. حاکمیت کوتوله‌های مغز گنجشکی به همراه سایر پارامترهای بازدارنده، مزیت‌ها و برتری‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی را برای اعتلا و توسعه‌ی اقتصادی و ارتقای سطح رفاه و برخورداری مردم این استان و کاهش بی‌کاری و....به باد داده است!
در مدیریت و استفاده‌ی بهینه از منابع غنی و سرشار آب استان و استفاده از این فرصت و مزیت خدادای برای ایجاد تغییر و تحول شگرف و چشم‌گیر در اقتصاد لرستان نیز ما دچار کوتوله‌ها بوده‌ایم. تا دوران اصلاحات، حتا یک طرح متوسط مقیاس هم برای اجرا به وزارت نیرو پیشنهاد نشده است! همان‌طور که گفته شد، کوتوله‌ها توان برنامه‌ریزی بلندمدت و آینده‌نگری ندارند و طرح‌های کلان و حتا متوسط هم در ذهن‌شان نمی‌گنجد. بنابراین ما به راحتی پروژه‌های کلان و متوسط استحصال آب را در سه دهه‌ی گذشته از دست دادیم و الان دیگر اعتبار دولتی برای اجرای چنین پروژه‌هایی وجود ندارد و بایستی دست به دامان فاینانس شد که آن‌هم نه به دار است و نه به بار! در زمینه‌های صنعت، معدن، تجارت، توریسم، آموزش و پرورش، آموزش عالی، فرهنگ و هنر و... نیز قطعاً کوتولگی مدیریتی کار خودش را کرده و ضربه‌اش را بر پیکر اقتصاد و فرهنگ این استان نواخته است.
چه موقع دل‌سوزان این استان و این مردم هم‌دیگر را پیدا می‌کنند و به هم‌دیگر اعتماد می‌کنند و موجب هم‌افزایی می‌شوند، خدا می‌داند! چه موقع ما از نعمت وجود کوتوله‌ها! خلاص خواهیم شد و آگاهان و دل‌سوزان‌مان را کنار هم‌دیگر خواهیم نشاند و برای تاراندن عفریت فقر و محرومیت از دیارمان به صورت کارشناسانه برنامه‌ریزی خواهیم کرد، باز هم خدا می‌داند! تا کی این استان باید گرفتار این سیکل بسته و کوتوله‌پرور مدیریتی باشد و چرخ توسعه‌اش هم‌چنان لنگ بماند، نیز الله اعلم! همین‌قدر گفته شود و در قسمت‌های پیشین این مقوله هم یادآوری گردید که توسعه، امری است مشارکت‌جویانه، عالمانه و متعهدانه که نیروی انسانی توسعه‌یافته خاص خود، سازوکارهای خاص خود، عزم خاص خود، تشکیلات و سازمان‌دهی خاص خود و سرانجام همیاری و هم‌افزایی خاص خود را می‌طلبد. آیا چنین اسباب و امکاناتی در استان ما فراهم هستند؟ اگر فراهم نیستند، چه کس یا کسانی در این راه گام خواهند نهاد؟ واقعاً چه کسانی برخواهند خاست و در این مسیر گامی فرا پیش خواهند گذاشت!؟ الله اعلم!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004