شما اینجا هستید: خانهیادداشتنقش رسانه‌ها در هم‌افزایی و هم‌گرایی

نقش رسانه‌ها در هم‌افزایی و هم‌گرایی

جمعه, 18 مهر 1393 ساعت 20:31 شناسه خبر: 996 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
seymare seymare k.rostami

 هفته‌ی گذشته، فرصتی دست داد تا در قالب یک تور دو روزه از نزدیک شاهد فعالیت برخی از همکاران مطبوعاتي استان همدان باشیم. این تور فرهنگی-رسانه‌ای به همت دوست فرهیخته و روزنامه‌نگارم جناب آقای نصرت‌الله طاقتی احسن، مدیر فرهیخته‌ی روزنامه‌ی وزین «همدان پیام» انجام گرفت. البته طرح اولیه‌ی این حرکت فرهنگی-آموزشی را نگارنده در امرداد امسال در شهر تبریز كه مهمان  آقای طاقتی بودم، ریختم. در آن روز در یک جمع چهارنفره پس از مرور خاطرات سفرهای مطبوعاتی ترکیه و تاجیکستان و اهمیت و تاثیرگذاری چنین سفرهایی در آموزش روزنامه‌نگاری، پیشنهاد دادم چرا ما در داخل خود ایران چنین تورهایی راه‌اندازی نکنیم؟

دوستان به اتفاق، پیشنهاد بنده را پذیرفتند و تایید کردند. آقای طاقتی مدیر چاپخانه‌های پیام رسانه‌‌ی همدان و آذر، مثل همیشه پیش‌قدم شدند و در همان لحظه اعلام آمادگی نمودند که پایان تابستان امسال میزبان 20نفر از مطبوعاتی‌های فعال لرستان خواهند بود.
قرارمان بر این بود که این تور مطبوعاتی دوستانه و غیردولتی برگزار شود، اما وقتی این موضوع را با مدیرکل جدید فرهنگ لرستان (دکتر حنان) در میان گذاشتم، استقبال کردند و از من خواستند تا این کار فرهنگی از کانال ادارات فرهنگ لرستان و همدان بگذرد.
پس از رایزنی و تبادل نظر درباره‌ی نحوه‌ی برگزاری این تور، تصمیم گرفته شد تا نهم مهرماه جاری، سفر به همدان عملي شود. اداره‌كل فرهنگ لرستان معیارهایی برای حضور اهالی رسانه در این سفر مطبوعاتی تعیین كرد، از جمله این‌که فعلاً  مدیران نشریات محلی انتخاب شوند و در سفرهای بعدی دیگر خبرنگاران.
به هر روی، سفر در تاریخ مورد نظر انجام گرفت. مسئولان فرهنگی استان همدان و مطبوعاتي‌هاي این استان به گرمی از ما استقبال کردند. رسم مهمان‌نوازی را در سطح بسیار عالی به‌جا آوردند و به عبارتي ديگر، سنگ  تمام گذاشتند. ( شرح این سفر و جزئیات آن را در قالب سفرنامه‌ی چند قسمتی در شماره‌های بعدی خواهم نگاشت)، اما آن‌چه در این سفر برایم مهم بود و توجهم را به خود جلب کرد، «هم‌افزایی‌، هم‌گرایی و هم‌دلی»‌ای بود که در بین اهالی رسانه‌ی همدان وجود داشت. شاید راز موفقیت آن‌ها همین همدلی و هم‌گرایی باشد! به جرئت می‌توان گفت، هیچ سفری در طول عمرم پربارتر و ارزشمندتر از این سفر نبوده است. به عینه تفاوت کار فرهنگی و به‌ویژه مطبوعاتی را در استان همدان دیدم.
یکی از کارکردهای رسانه‌های همگانی، هم‌گرایی و هم‌افزایی ملی و منطقه‌ای است. این نقش و کارکرد رسانه‌ها خیلی بااهمیت و تاثیرگذار است. نقشی که روزنامه‌ی همدان‌پیام به‌خوبی از عهده‌ی آن برآمده است. به دیگر سخن، با درایت و مدیریت، صاحب امتیاز و مدیرمسئول این روزنامه‌ی وزین، یک هم‌گرایی و هم‌دلی قابل قبول و مفیدی در بین نشریات همدان ایجاد شده است.  

       
 روزنامه‌ی همدان‌پیام علاوه بر این، می‌تواند نقش هم‌گرایی و هم‌افزایی را دربین نشریات غرب کشور ایجاد نماید.     
امروزه، هم‌گرایی و هم‌افزایی بیش از هر چیز دیگری نیاز هست که در بین مدیران و دست‌اندرکاران نشریات محلی و حتا ملی ايجاد شود.              
باید بین نشریات یک خرد جمعی ایجاد شود، نقش‌ محوری و تعاملی رسانه با هم‌دیگر برای توسعه‌ی منطقه‌ای و پی‌گیری‌های جدی مطالبات مردم بسیار حایز اهمیت است. رسانه‌ها به‌‌ویژه رسانه‌های محلی می‌توانند هم‌گرایی و هم‌بستگی ملی را نیز تقویت کنند و از واگرایی جلوگیری نمایند.
اگر امروزه، استان همدان در مدار توسعه قرار گرفته است، به مدد رسانه‌ی قدرت‌مندی چون همدان پیام می‌باشد که تعاملی دوسویه و مثبت بین مدیران و رسانه‌های محلی ایجاد کرده است.
متأسفانه مدیران رسانه‌گریز و غیررسانه‌ای، آفتی خطرناک برای توسعه‌ی پایدار هستند. مدیری که با رسانه‌ها، به‌ویژه رسانه‌های محلی تعامل و هم‌گرایی نداشته باشد در وهله‌ی نخست ضربه‌ی این عمل او به سازمان تحت مدیریتش می‌رسد و در مرحله‌ی بعد به جامعه‌اش.
مدیران محلی باید به این درک برسند که رسانه‌ها بازوان توان‌مندی برای آن‌ها هستند و در تقابل هم قرار ندارند. با دریغ و درد! در لرستان برخی مدیران غیررسانه‌ای، با شکایت‌های بی‌مورد از رسانه‌ها که برابر قانون با یک جوابیه قابل حل است،  وقت و انرژی  آن‌ها را می‌گیرند و انگیزه‌ی کار و فعالیت را در وجودشان می‌کشند. البته رویکرد نادرست و غلط برخی به اصطلاح مطبوعاتی‌های لرستان نيز این توقع نابه‌جا را در مدیران ایجاد کرده است که مطبوعات یعنی شاخه‌ای از روابط عمومی همان اداره یا رپرتاژنویسی که در قبال مبلغی پول باید از یک مدیر بی‌لیاقت تعریف و تمجید کند!
چرا در بین اهالی مطبوعات لرستان هم‌گرایی و هم‌افزایی و هم‌اندیشی که در بین اهالی رسانه‌ای همدان وجود دارد، نیست؟ راستش من اصلاً دوست ندارم خودزنی کنم و به مسایل دروني خانواده‌ی مطبوعات لرستان بپردازم. زیرا در این استان معضلات و مشکلات چنان بسیار است که حیف است به چیز دیگر پرداخته شود. اما به هر روی این نیز مشکلی است که باید واکاوی شود که در این مجال اندک نمی‌شود به صورت علمی بررسی و کاویده شود.
چرا خانه‌ی مطبوعات لرستان، به‌رغم پیشینه‌ی بیش از یک‌قرنی این استان در حوزه‌ی مطبوعات، به‌صورت جدی شکل نگرفته و یا اگر گرفته، عملکرد قابل قبول و مثبتی نداشته است؟ خانه‌ی مطبوعات لرستان در طول یک‌سال گذشته چه کارنامه‌ی  مثبتي داشته است؟ آیا اصلا کارنامه دارد؟ عملکردش در حوزه‌ی مسکن، توزیع، بیمه، آموزش و ... چه بوده است؟ چرا اعضای این خانه از همان روزهای آغازین شکل‌گیری این نهاد صنفی به‌جای هم‌گرایی و دفاع از حقوق همکاران خود دچار یک نوع واگرایی شدند که دود این واگرایی به چشم‌ همه‌ی اهالی رسانه‌ی استان رفت؟ اکنون هم كه در آستانه‌ی برگزاری دوره‌ی جدید انتخابات خانه‌ی مطبوعات هستیم، متأسفانه این روزها شاهد تخریب برخی از چهره‌های خدوم و پیش‌کسوت مطبوعاتی هستیم که گمان می‌برند، می‌خواهند برای خانه‌ی مطبوعات نامزد شوند؟!
با دریغ و درد از بین اهالی رسا‌نه‌ی لرستان که اکثریت آن‌ها محترم و ارزش‌مند و زحمت‌کش هستند، تعداد اندکی که از انگشتان یک‌دست هم کمترند و بهترین نام برای آنان «نخاله‌های مطبوعاتی» است، دست به فرافکنی و تفرقه‌افکنی می‌زنند.
این افراد که اشتباهی وارد حوزه‌ی مطبوعات شده‌اند زیرا نه سواد رسانه‌ای دارند و نه اخلاق مطبوعاتی! بیش‌ترین ضربه را به توسعه‌ی استان می‌زنند. این‌ها فقط پول و آگهی‌ می‌شناسند زيرا نه به فکر مردم هستند و نه رشد و توسعه‌ و شکوفایی لرستان محروم! مطبوعاتی‌های لرستان باید این افراد نخاله را که متاسفانه جز جاسوسی و تخریب دیگران هنری ندارند به حاشیه برانند. خوش‌بختانه در دولت جدید عرصه برای این معدود افراد تنگ شده است. باید با هم‌گرایی و هم‌اندیشی و هم‌افزایی عاملان تخریب، تهمت، افترا و ... از صحنه‌ی مطبوعات لرستان به‌در کرد.
دوستان رسانه‌ای بیایید به‌جای واگرایی، تفرقه، توطئه، تهمت، افترا و...، هم‌گرایی، هم‌افزایی و دوراندیشی را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهیم. بیایید به فکر توسعه‌ی استان لرستان باشیم. بیایید به فکر مردم محروم لرستان باشیم که سال‌هاست مقام اول بیکاری ایران را با خود یدک می‌کشد. ما به‌عنوان نماینده‌ی افکار عمومی و رکن چهارم دموکراسی در مقابل خواسته‌ها و مطالبات این مردم نجیب تعهد داریم. گناه و تقصیر ما رسانه‌ها به‌خاطر سکوت در مقابل کمبودها،  کمتر از آن مدیر ناتوان باندبازِ بی‌برنامه نیست!
در سفر دوروزه‌ به استان همدان که مهمان اهالی رسانه‌ا‌ی آن‌جا بودیم، یک پیشنهاد دادم که با استقبال روزنامه‌نگاران آن دیار و همکاران لرستانی‌ام مواجه شد، تشکیل انجمن روزنامه‌نگاران زاگرس. تشکیل این نهاد صنفی می‌تواند در راستای ارتقای سطح علمی، آموزشی و ... بسیار مفید باشد. امیدوارم با تشکیل نهادهای غیردولتی بتوانیم در راستای مطالبات صنف روزنامه‌نگاران تلاش و کوشش کنیم.
چرا در همدان، بستر کار مطبوعاتی هموارتر از لرستان است، به گونه‌ای که رئیس کارآفرینان این استان از جنس رسانه انتخاب شده است؟! چرا در لرستان باید یک نشریه برای ماندن به‌سختی یک شماره را چاپ کند؟ چرا در همدان یک رسانه چنان قدرت‌مند است که اگر بگویم مديران آن هم‌سنگ و هم‌تراز استاندار است سخنی به گزاف نگفته‌ام.
چرا باید سیمره‌ای که با همدان‌پیام شروع به‌کار کرد برای پول چاپ هر شماره‌اش نگران باشد اما همدان‌پیام با داشتن 150 کارمند و خبرنگار گردش سالیانه‌ی درآمدش چیزی حدود 6 میلیارد تومان باشد. امروزه روزنامه‌ی همدان پیام فراتر از نام یک روزنامه است، این نشریه با درایت مدیری خوش‌فکر، توانمند و با برنامه البته با حمایت قاطع مدیران استان همدان به یکی از شرکت‌های بزرگ کارآفرینی غرب کشور تبدیل شده است. به راستي ‌ اگر آقاي طاقتي در همدان نبود مثلا در لرستان بود، این فرصت برایش مهیا می‌شد؟ او خود بارها اذعان كرده‌است كه همدان باعث شده او و همدان‌پیام رشد کنند! باور کنید امروزه استان همدان را با روزنامه‌ی همدان پیام  و مدیر آن می‌شناسند نه مسئولان بلند‌ پایه‌ی همدان!
به امید آن‌روزی که در لرستان نیز رسانه‌ها به حق طبیعی خود برسند تا بتوانند در جامعه تاثیرگذار باشند و رسالت اصلی‌شان را گم نکنند. ایدون باد!

*سيمره‌ي شماره‌ي 292

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004